Novinky

Tipy na vybavení a dekoraci ložnice pro klidný a pohodlný spánek

Nejen kvalitní postel a matrace, ale také design ložnice ovlivňuje kvalitu spánku. Pro klidný a ničím nerušený spánek může mít vhodně zařízená ložnice klíčovou roli. Toto místo se stává v době spěchu a stresu prostorem určeným pro regeneraci a pohodu. Je tedy vhodné vybírat doplňky a dekorace, které klid a pohodu podpoří. Jaké trendy se tedy v ložnici objevují a co brát v potaz pří výběru výbavy a dekorací?

Vybavení a dekorace ložnice pro klid a pohodu

Vhodnou volbou jsou materiály přírodního charakteru. Prim pak hraje masivní dřevo, především dub a borovice. Ty nabízejí vynikající a příjemné vlastnosti.

Pozor dejte také na barvy. V popředí stojí klidné a zemité tóny, které mají na relaxaci blahodárný vliv.

Jaký vybrat nábytek?

Výběr vhodného nábytku hraje jednu z klíčových rolí. Vhodně zvolené kousky navodí pocit klidného útočiště. Chcete-li dosáhnout maximálního pohodlí, volte takové kousky, které jednak podporují relaxaci, ale zároveň jsou praktické. Centrálním prvkem místnosti je postel, která by měla mít pevnou a robustní konstrukci. Takové vlastnosti nabízí postele vyrobené z masivu. Ty navíc poskytují stabilní základ pro kvalitní a pohodlnou matraci.

 

Další výbavu ložnice, ve většině případů, představují šatní skříně. Volte takové modely, které disponují dostatkem úložného prostoru pro oblečení a doplňky. Díky tomu udržíte v ložnici potřebný pořádek. Vždy je vhodnější pořídit šatní skříně větší nebo vyrobené na míru.

V ložnici by neměly chybět noční stolky s lampičkami. Poskytují dostatek místa na drobnosti, které chcete mít vždy po ruce.

Kvalitní polštáře a přikrývky

Příjemné jsou polštáře, které jsou ergonomicky tvarované, vyrobené z paměťové pěny. Přikrývka by měla být vzdušná a v zimě vás dostatečně zahřát. Dobrou volbou jsou přikrývky, které jsou vyrobené ze 100 % saténové bavlny.

Vhodné osvětlení

Při výběru osvětlení dejte pozor na příliš silné studené světlo. To může narušovat produkci melatoninu – spánkového hormonu. Pak se vám bude hůře usínat. Volte takové osvětlení, které bude mít světlo jemnější a žluté barvy. Ta je pro oči přirozenější. Dobrou volbu představují žárovky, u kterých můžete regulovat jas.

Ty umožňují v ložnici vytvářet dokonalou večerní atmosféru. Kromě centrálního světla ložnici doplňte lampičkami. Ty umístíte na noční stolek nebo si pořídíte závěsné, které mají své místo nad postelí.

Zatemňovací prvky

Ty představují kvalitní závěsy nebo různé typy žaluzií. Pro ložnici můžete sáhnout do nabídky žaluzií den a noc, které vám vytvoří příjemnou atmosféru. Jak závěsy, tak i žaluzie umožňují zajistit dokonalé zatemnění i v případě, že jsou venku sluneční paprsky. Také eliminujete noční osvětlení vstupující do místnosti z ulice.

Doplňky a dekorace nejen na stěnu

Tady připadají v úvahu obrazy či fotografie s klidnými motivy. Místnosti dodají osobitý nádech a navozují pocit klidu a harmonie.

 

Zapomínat nesmíte ani na přírodní prvky v podobě květin, které čistí vzduch a podporují spojení s přírodou. Uklidňující atmosféru navodíte také pomocí aromaterpaie – svíčky či difuzéry doplněné o esenciální oleje. Tím podpoříte dokonalou regeneraci a uvolnění celého těla.

 

Při pořizování doplňků a dekorací si však dejte pozor, ať jich v ložnici nemáte nadměrné množství. Ložnice by měla být zařízená sice elegantně, ale ideálně v minimalistickém stylu. Přílišné množství doplňků a dekorací může působit rušivě

Průvodce nákupem: Návod, jak krok za krokem vybrat a objednat matraci online

Matrace má rozhodující vliv na kvalitu spánku. Můžete si ji vybrat v kamenném obchodě nebo online na nějakém e-shopu. Na co se zaměřit při výběru matrace? Nechte se inspirovat našimi tipy.

Parametry pro výběr matrace

Vzhledem k tomu, že si matraci nekupujeme zase tak často, je potřeba jejímu výběru věnovat dostatečnou pozornost i proto, že kvalitní matrace je investice do našeho zdraví. Na co se tedy při jejím výběru zaměřit?

Tvrdost

Dáváte-li přednost měkkým matracím, volte takové, které jsou vyrobené z latexové nebo studené pěny. Oblibě se těší také pěna líná nebo paměťová. Dokonale se přizpůsobí každému tělu a eliminují vznik otlaků. Jsou ideální volbou pro seniory nebo ty, kdo mají potíže s klouby.

Nejčastěji se objednávají matrace středně tvrdé. Ty pomáhají páteři udržet ji v rovině.

 

Pro tyto matrace se používají různé druhy materiálů – latex, pěna, sendvič, paměťová pěna, pružiny nebo taštičky. Zájem je i o matrace vyrobené z přírodních druhů materiálů, nebo matrace bio, které se šijí ručním způsobem. Pro tužší matrace se často používá jako výztuž kokosové vlákno nebo koňská žíně. Ty nejen, že dodají tuhost, ale zároveň poskytují prodyšnost a jsou též ideální volbou v případě alergií.

 

Pokud patříte do kategorie vyšší váhy, volte matrace tvrdé. K dostání jsou však i takové kousky, které mají dvojí tuhost. Dá se tak využít ta strana matrace, která svojí tuhostí více vyhovuje momentálním potřebám svého majitele.

Komu matraci vybíráte?

Každý věk si žádá jinou matraci. Vybíráte-li matraci pro děti či studenty, volte matraci tvrdší. Podpoří správný vývoj páteře. Dospěláci si mohou volit dle svých vlastních preferencí, měli by však brát v potaz váhu. Hledáte-li matraci pro seniory, volte vyšší, která jim usnadní vstávání.

Také by měla být měkčí. V nabídce naleznete též speciální matrace antidekubitní. Ty eliminují vznik proleženin. Chcete-li koupit matraci, která je určená pro návštěvy a příležitostné spaní, pak můžete objednat matraci skládací.

Prodyšnost matrace

Ta představuje velmi důležité hledisko a celkem podstatnou vlastnost. Především pak pro ty, kdo mají obtíže s nočním pocením. Pokud nemá pot možnost odvětrávání, zůstává v matraci a připravuje ideální prostředí pro množení různých roztočů. Také je u těchto matrací zvýšené riziko vzniku proležení.

Jak zajistit odvětrávání matrace? Volte takové modely, které disponují příčnými průřezy nebo mezerami mezi jednotlivými vrstvami matrace. Matrace také mohou obsahovat speciální vrstvy, které jsou vyrobené z přírodních materiálů. Do takových se řadí kokos, agáve, mořská tráva či koňské žíně.

Potah na matraci

Ideální je, jde-li sejmout a můžete jej pohodlně vyprat. Dobrou volbou je potah, který obsahuje stříbro. Ten uvítají lidé, kteří se více potí, jsou citlivější nebo mají různé druhy alergií. Kupujete-li matraci pro malé děti nebo osoby trpící inkontinencí, pak sáhněte do nabídky modelů opatřených speciálním zdravotnickým potahem, který je nepropustný, ale prodyšný. K dostání jsou také potahy pro různá roční období. Mají letní a zimní stranu.

 

Správně zvolená matrace podpoří dobrou relaxaci a kvalitní spánek a eliminuje bolesti zad i kloubů. Zvolíte-li matraci nevhodnou, může negativním způsobem ovlivnit celý váš opěrný systém. Tady hrozí nebezpečí především u malých dětí, kdy se teprve formuje a vyvíjí.

Výběr matrace nepodceňte a přizpůsobte jej individuálním potřebám každého jednotlivce. Chcete-li si vybírat matraci online, prohlédněte si na webech, které matrace nabízejí, často kladené otázky. Některé e-shopy poskytují online podporu.

V případě, že si nevíte rady, neváhejte ji využít. Chcete-li mít kvalitní a spokojený spánek, pak si musíte zvolit tu nejlepší matraci.

Vliv spánku na zdraví a pohodu: Vysvětlení, jak důležitý je spánek pro naše zdraví a mentální pohodu

Pohodový spánek je pro tělo vždy důležitý. Nabírá sílu a regeneruje se. Spánek je pro tělo stejně důležitý, jako třeba strava, voda nebo dýchání. Podporuje udržování dobrého duševního i tělesného zdraví. Trávíme jím téměř třetinu svého života.

Důležitost spánku

Pokud tělo nemá dostatek odpočinku, můžeme se cítit nervózní, chybí nám energie, zhoršuje se náš emocionální stav i kvalita našeho života. Během spánku tělo i mozek odpočívají a člověk se aktivně nabíjí. Tělo během spánku produkuje některé chemické látky a jiné odstraňuje. U malých dětí se během spánku vyvíjí mozek.

 

Na spánku závisí dva hormony – ghrelin a leptin. Oba mají vliv na na váhu a metabolismus. Leptin má vliv na pocit plnosti a ghrelin stimuluje chuť k jídlu. Hladina těchto hormonů se během spánku mění. Pokud jíme v noci, můžeme narušovat rovnováhu těchto dvou hormonů.

 

Dobrý spánek podporuje jasnou mysl, rychlejší reflexy a dobré soustředění. Odpočatý člověk funguje na jiné úrovni, než ti, komu kvalitní spánek chybí. Nekvalitní spánek zhoršuje vyšší úroveň uvažování, hůře řešíme problémy, máme zhoršenou pozornost. Unavený člověk je v zaměstnání méně produktivní.

 

Hrozí mu mnohem vyšší riziko zranění nebo dopravních nehod. Nekvalitní spánek ovlivňuje také naši náladu. Dlouhodobý spánkový deficit vystavuje naše tělo vyššímu riziku deprese a úzkostných stavů.

 

Spánek však není důležitý pouze pro mozek, ale má pozitivní vliv na téměř každou tkáň našeho těla. Má vliv na růstové a stresové hormony, na imunitní systém, kardiovaskulární zdraví, krevní tlak nebo třeba chuť k jídlu. Nedostatek kvalitního spánku zvyšuje riziko vzniku obezity, srdečních chorob nebo třeba infekcí.

Jak ovlivňuje spánek duševní zdraví?

Duševní zdraví má vliv na naše myšlení, pocity a činy a ovlivňuje schopnost zvládání stresu nebo rozhodování. Pro duševní zdraví je kvalitní spánek velice zásadní. Problémy se spánkem mohou zhoršovat duševní zdraví.

Co se děje v případě problémů se spánkem?

Máte-li problémy se spánkem, je větší pravděpodobnost, že budete cítit úzkost, může se u vás objevit deprese. Špatný spánek může vyvolávat různé mánie, psychózy nebo paranoi. Může zhoršit jejich příznaky. Nekvalitní spánek podporuje podrážděnost, ubírá energii, ovlivňuje zdravotní stav a způsobuje problémy v každodenním životě.

Mýty o matracích: Vyvracení běžných mýtů o matracích a poskytování pravdivých informací

Matrace představuje důležitou součást postele. Bez kvalitní matrace není kvalitní spánek. Občas se setkáváme s některými mýty, které jsou s matracemi spojovány. Které to jsou a jaká je pravda?

Čím vyšší matrace, tím lépe

Na výšce matrace až tak zase nezáleží. Extra vysoké matrace často mívají pouze zvýšenou vrstvu pěny v jádru – v prostřední části matrace. Velmi vysoké matrace nenabízejí žádné extra výhody a vlastnosti. Optimální výška matrace je taková, kdy se dostatečně vytvaruje v oblasti ramenní a bederní a udrží páteř v rovné poloze.

Pro dospělou osobu s váhou kolem 80 kg se dobře tvaruje matrace měkčí, výšky 16-18 cm. Pořizujete-li si středně tvrdou nebo tvrdou matraci, může mít výšku asi 20 cm. Maximální rezervu nabízí matrace výšky 20-26cm.

Nejlepší je tvrdá matrace

Pro někoho představuje tvrdá matrace pevnou oporu. Pokud je však matrace příliš tvrdá, můžou se u ní objevit nezdravé protitlaky, především na kyčelní či ramenní klouby, které pak mohou začít bolet. Spíte-li na zádech, nedochází k dostatečnému zaboření těla a deformuje se tak přirozené prohnutí páteře v oblasti beder.

Pak se objevuje chronická bolest zad a ztuhlost těla. Také páteř má omezenější pohyblivost. Tvrdost matrace se odvíjí od hmotnosti jejího majitele. Tvrdou matraci si mohou dovolit ti s vyšší váhou.

Váha člověka nehraje při výběru matrace roli

Opak je pravdou. Váha je jedním z faktorů, který je potřeba brát v potaz. Vždy si zjistěte nosnost matrace, která vychází z objemové hmotnosti a použitého materiálu. Vyšší objemová hmotnost dodá materiálu větší odolnost. Čím má člověk vyšší hmotnost, tím tvrdší matraci by si měl pořídit.

Jedna matrace na celý život

I když matraci můžeme používat celkem dlouhou dobu, rozhodně to není na celý život. Průměrná životnost matrace je do deseti let. Záleží na materiálu, ze kterého je matrace vyrobená. Matrace z latexu vydrží právě těch deset let. Matrace, které jsou vyrobené z pěny, vám vydrží pět až sedm let. Velkou roli v životnosti matrace hraje i péče o ni a její údržba.

Životnost matrace prodlouží chránič matrace

Prodejci matrací nabízejí také chrániče na matrace, které mají prodloužit jejich životnost. Je to však opravdu pravda? Většina chráničů nabízí obdobné vlastnosti, které má matracový potah. Je to vlastně jakási druhá vrstva potahu. Na matraci se upevňuje pomocí gumových pásek, které jsou umístěné v rozích chrániče.

Matracové chrániče sice matraci částečně chrání, ale také mají některé nevýhody. Především je to nedostatečné odvětrávání vlhkosti, která se objevuje mezi matrací a chráničem. Systém matrace disponuje odvětrávacími drážkami a kanálky. Pokud na ně umístíte další vrstvu, můžete tak omezit jejich funkce.

Antialergické a antibakteriální vlastnosti mají matrace opatřené potahem s obsahem stříbrného vlákna, které zamezuje život bakterií a roztočů. Použijete-li na toto vlákno chránič matrace, potlačíte tuto jeho vlastnost.

Chrániče matrací jsou vhodnou volbou pro hotely či penziony a to z hlediska praktického i hygienického. U domácí matrace vám postačí klasický potah, který z matrace navíc snadno sundáte a můžete jej vyprat.

Spánková hygiena: Rady, jak vytvořit ideální prostředí pro spánek

Pro kvalitní spánek je dobré vytvořit si vhodné prostředí, které představuje především ložnice. Vytvořte zde podmínky, které budou příznivé pro usínání. To je klíčovou součástí spánkové hygieny, která umožňuje kvalitní odpočinek. Na co se zaměřit při vytváření ideálního prostředí pro spánek?

Vizuální design ložnice

Design interiéru je široký pojem. Představuje však základní složku atmosféry domova. V ložnici můžete vytvořit nejen design, který odráží vaši osobnost, ale především podporuje a navozuje pocit klidu podporující kvalitní spánek.

Vhodné barvy

Zdi, podlaha, nábytek a ložní prádlo - to vše ovlivňuje barevné schéma vaší ložnice. Je důležité klást důraz na barvy, díky kterým se budete před spaním cítit pohodlně. Pro většinu lidí jsou to jemnější barvy, ale můžete si vybrat barvy, které se vám nejvíce líbí. Pro ložnici jsou ideální barvy, které jsou tlumené a uklidňují. Mezi takové patří jemné odstíny béžové, modré, zelené nebo šedé barvy. I když jsou spíše neutrální, můžete je oživit vhodnými doplňky. Chybu neuděláte ani s pastelovými tóny meruňkové, fialkové, růžové nebo pistáciové barvy. Oblibě se těší pastelové tóny modré nebo zelené, které působí zklidňujícím dojmem.

Vhodné rozvržení místnosti

To eliminuje stísněný pocit v místnosti. Začněte výběrem vhodné velikosti postele a matrace. Máte-li ložnici menších rozměrů, volte praktické a všestranně využitelné kousky nábytku, které vykouzlí vzdušnou a příjemnou atmosféru.

Světlo a tma

To představuje velmi účinný signál pro cirkadiánní rytmus – součást bilogických hodin, které pomáhají se spánkovou regulací. Cirakdiánní rytmus podpoříte tmou. Šikovné pomocníky představuje zatemňovací technika umístěná do oken. Mohou to být rolety či závěsy. Používáte-li noční lampičku, její světlo by nemělo být příliš jasné. Negativně ovlivní kvalitu spánku sledování televize v ložnici nebo používání mobilních zařízení těsně před spánkem. Čas strávený u obrazovky vystavuje vaše oči modrému světlu, které může narušit váš cirkadiánní rytmus, a také může aktivovat vaši mysl, takže je těžší usnout. Pokud potřebujete mít nějaké zařízení v ložnici, snažte se ho držet mimo dosah ruky a nepoužívejte ho hodinu nebo déle před spaním.

Vůně

Naše čichové receptory mají výrazný vliv na snění a klidný spánek. Správně zvolené vůně v ložnici pozitivně ovlivní kvalitu spánku. Vyzkoušejte třeba éterické oleje z kozlíku, santalového dřeva, myrty, levandule, pomeranče, heřmánku nebo ylang ylang.

Chybu neuděláte ani s vonnými polštářky, které jsou naplněné usušenou levandulí nebo výtažky z aloe vera.

Vyzkoušet můžete také spreje na polštář, které obsahují namíchané směsi různých uklidňujících bylinek a květů.

Do ložnice můžete také umístit živé květy, které celou místnost příjemně provoní. Může to být třeba levandule nebo jasmín. Mají příjemnou vůni a působí uklidňujícím způsobem.

Vhodná teplota v místnosti

Ta by se měla pohybovat v rozmezí 15,6 až 22,0 stupňů Celsia. Nadměrné teplo může narušit spánek.

Kvalita vzduchu

Možná to není první věc, která vás napadne, když přemýšlíte o zařizování ložnice, ale kvalita vzduchu je pro vaše zdraví důležitá. Větrání a čerstvější vzduch jsou spojovány s lepším spánkem.

Matrace a povlečení

Středobodem prostředí ložnice je samozřejmě postel. Není to však jen konstrukce, ale také matrace, polštář, pokrývka a ložní povlečení.

Ideální matrace by měla být dobře vyrobená a pohodlná, což znamená, že vyhovuje vašim osobním preferencím. Měla by být také podpůrná a poskytovat vhodnou úlevu tlakových bodů, aby odpovídala vaší tělesné hmotnosti a poloze při spánku. Nová matrace může být významnou investicí. Pokud bude kvalitní, může zlepšit spánek a snížit stres a bolesti zad.

Vhodně zvolený polštář může zabránit bolestem za krkem a zad.

Ložní prádlo může vytvořit měkký a útulný pocit a zároveň vám pomůže řídit vaši tělesnou teplotu. Pravidelné praní lůžkovin udrží vaši postel svěží a sníží potenciální hromadění prachu a alergenů.

Průvodce nákupem matrace online: Jak si vybrat matraci online a na co si dát pozor

Stále větší množství lidí využívá nákupy online. Proč si tedy online nepořídit i matraci? Online nákup matrace s sebou přináší mnohé výhody – větší výběr matrací, než v kamenném obchodě, lepší ceny nebo recenze ostatních spotřebitelů, kteří v daném e-shopu nakupovali nebo si konkrétní matraci pořídili.

Vyplatí se nákup matrace online?

Nákupu online si cení velké množství spotřebitelů. Vybírat produkty si můžete v klidu a pohodlí domova, v čase, který vám vyhovuje. Zboží můžete objednávat 24 hodin, 7 dní v týdnu. Nákup matrace v kamenném obchodě, kde si na ní chvíli poležíte, ještě není záruku toho, že vám bude později vyhovovat pro dlouhodobý spánek. Internetové obchody nabízejí daleko širší výběr. Jednotlivé produkty jsou dobře popsané a vyfocené, takže si o nich můžete udělat dobrou představu. E-shopy často nabízejí daleko kvalitnější zboží, než některé kamenné obchody. Pořízení matrace online tedy není žádný problém.

Jaké výhody nabízí nákup matrace online?

Jak již bylo řečeno výše, je to mnohdy daleko větší výběr produktů. Vybrané modely i produktové řady bývají k dispozici v mnoha různých velikostech, variantách tvrdosti i potahů. E-shopy mají navíc možnost nabízet produkty od více různých výrobců. U každého produktu máte k dispozici několik fotografií a dokonce i průřez a podrobný popis matrace. Nechybí ani velmi podrobný popis vlastností a materiálu. Máte-li nějaké nejasnosti, můžete se obrátit na technickou podporu, která vám velmi ráda poradí a zodpoví vaše dotazy. Máte možnost porovnávat ceny i parametry podobných produktů.

Také ceny bývají v e-shopech mnohem nižší, než v kamenných obchodech. Problém není ani doprava. E-shopy vám nabízejí možnost výběru dopravce i času, kdy vám matraci doručí.

Nákupem online ušetříte čas a vyhnete se stresu spojenému s nakupováním v kamenných obchodech.

Na co si dát pozor při nákupu matrace online?

Než začnete vybírat matrace, analyzujte svoje potřeby a požadavky na matraci. Přečtěte si rady a návody jak vybírat matraci s ohledem na váš věk, na vaši hmotnost, polohu spánku, případně zdravotní obtíže.

Využijte možnost poradit se s konzultantem e-shopu, který vám poradí, jaký typ matrace je pro vás vhodný.

Pročtěte si zpětné vazby a recenze od zákazníků. Pokud je internetový obchod kvalitní, uveřejňuje všechny druhy recenzí – jak ty pozitivní, tak i negativní. Můžete tak získat skvělé informace o silných a slabých stránkách jednotlivých modelů.

Pokud má e-shop blog, přečtěte si případné rady, které se zaměřují právě na výběr matrací. Také pečlivě prozkoumejte popisky i fotografie jednotlivých produktů a zkuste je porovnat se stejnými produkty v jiném e-shopu.

Vaši spokojenost s nákupem ovlivní i výběr správného e-shopu. Než se pro nákup rozhodnete, prozkoumejte recenze i e-shopů.

Nákupu matrace online se nemusíte obávat. Postačí si přečíst podrobné popisky nebo využít bezplatné konzultace. Než si nějakou matraci online vyberete, seznamte se podrobněji s nabídkami několika různých e-shopů, porovnejte jejich sortiment i ceny, pročtěte si recenze.

Spánek pro těhotné ženy: Tipy na zdravý spánek v těhotenství

Především v druhé polovině těhotenství některé nastávající maminky hůře spí. Budí se během noci a nemohou usnout. Potřebují častěji na toaletu díky zvětšující se děloze, která tlačí na močový měchýř. Objevuje se u nich syndrom neklidných nohou nebo zkrátka nemohou najít tu správnou spánkovou polohu.

Jak zajistit během těhotenství zdravý spánek?

Na kvalitu spánku má vliv celá řada faktorů. Mezi ty důležité patří správné stravování, vhodné prostředí a kvalitní matrace. Přinášíme vám nějaké tipy, které mohou podpořit kvalitní spánek.

Vhodné prostředí – místnost, kde spíte by měla být chladná a dostatečně temná. Jen tak podpoříte produkci melatoninu – spánkového hormonu.

Pohodlná poloha – se zvětšujícím se miminkem těhotná občas mívá obtíže s nalezením vhodné spánkové polohy. Nejčastěji je to poloha na boku, s pokrčenými koleny.

Vhodná strava – hormonální změny během těhotenství a rozšiřující se děloha mají za následek zpomalení činnosti trávicí soustavy. Mohou se tak objevovat poruchy trávení, pálení žáhy nebo zácpa. Tyto zdravotní komplikace ovlivňují negativním způsobem kvalitu spánku. Na co se zaměřit? Nekonzumujte sycené nápoje a citrusové plody. Vhodné nejsou ani kořeněné nebo tučné pokrmy. Nejezte těsně před tím, než jdete spát. Pozor si dejte na kofein.

Těhotenský polštář – pomůže podepřít zvětšující se bříško nebo nohy a zajistí tak pohodlnou polohu pro spánek.

Výběr kvalitní matrace – během těhotenství potřebuje nastávající maminka kvalitní odpočinek. Ten pomůže zajistit vhodně zvolená matrace.

Kvalitní matrace pro pohodlný spánek

Pokud si hodláte pořídit kvalitní matraci pro pohodlný spánek, její výběr není radno podcenit. Na co se tedy zaměřit?

Opora páteře - během těhotenství se tělo ženy mění a zvyšují se i nároky na podporu páteře. Proto je důležité vybrat matraci, která poskytuje páteři dostatečnou oporu a pomáhá udržovat správnou polohu těla během spánku.

Materiál matrace – ideální volbou jsou matrace z paměťové pěny nebo latexu. Poskytují dostatečnou oporu a jsou hypoalergenní.

Matrace z paměťové pěny

Tvarují se podle těla a díky tomu nabízejí dobré pohodlí během spánku. Jednou z vítaných vlastností paměťové pěny je schopnost odlehčit tlak vyvíjený na tělo. Pěna rovnoměrně rozloží váhu těla během spánku.

Matrace z latexu

Také latexové matrace poskytují dostatečnou oporu našemu tělu. Uleví od tlaku. Jsou přirozeně hypoalergenní.

Ortopedické matrace

Dodají tělu pevnější oporu a podporují zdravé vyrovnání páteře. Také rovnoměrně rozkládají váhu. Podporují lepší krevní oběh, brání vzniku otlačenin.

Spánek pro seniory: Tipy na zlepšení kvality spánku u starších osob

Starší lidé někdy mívají potíže se spánkem. Často se v noci probouzejí nebo se budí velmi brzy ráno.

Proč senioři trpí nespavostí?

Důvodů je celá řada. Mezi nejčastější patří spánek během dne, užívání různých léků, nevhodná strava, nedostatek melatoninu nebo některé zdravotní obtíže.

Senioři během dne častěji dřímou. Čas určený pro spánek si tak vyčerpají již přes den. Občas mohou mít převrácený biorytmus. V noci pak nemohou spát, protože jsou vyspalí.

Nespavost může být způsobena farmakologickou léčbou. Poruchy spánku mohou způsobovat některé léky nebo jejich kombinace. Některé léky mohou způsobovat noční nespavost, jiné zase ospalost během dne.

S přibývajícím věkem se zmenšuje produkce melatoninu (spánkový hormon). Tu lze podpořit tmavou místností. Je dobré omezit sledování televize během večerních a nočních hodin.

Na spánek má vliv i strava. Senioři mají změnu stravovacích návyků. Jedí nepravidelně a mnohdy nezdravě. Trávicí obtíže a nekvalitní spánek způsobuje také konzumace potravin v pozdních večerních hodinách.

Na kvalitu spánku má vliv i nemocnost a bolest. Tyto faktory se u seniorů objevují velmi často. Projevují se bolesti zad a kloubů, pocity dušnosti, artritida.

Co dělat pro zlepšení jejich spánku? Podívejte se na naše tipy.

Tipy pro zlepšení spánku seniorů

· Pravidelný spánkový režim – snažte se chodit spát a vstávat vždy ve stejnou dobu. Tělo se tak přizpůsobí pravidelnému spánkovému režimu.

· Vytvořte si klidné a relaxační prostředí – ložnice by měla být tichá, temná a dobře vyvětraná. Dejte pozor na modré světlo, které vyzařují elektronická zařízení.

· Omezte konzumaci kofeinu a alkoholu před spaním – oba patří mezi stimulanty, které mají negativní dopad na usínání a spánek.

· Zařaďte do svého denního režimu fyzickou aktivitu – ideální je, pokud můžete pravidelně cvičit. Pozor však na intenzivní cvičení před spánkem.

· Dejte pozor na svoje stravovací návyky – nejsou vhodné těžké pokrmy před spaním. Způsobují nepohodlí během spánku. Snažte se dodržovat zdravou a vyváženou stravu.

· Pokuste se najít čas na relaxační techniky – ideální volbou jsou meditace, jóga nebo hluboké dýchání. Uklidní mysl a tělo a usnadní usínání.

· Dodržujte spánkovou hygienu – vytvořte si příjemné prostředí pro spánek. Je důležité pravidelně měnit povlečení a pořídit si vhodnou matraci.

Jak vybrat vhodnou matraci?

Senioři mívají specifické potřeby, proto je výběru matrace potřeba věnovat velkou pozornost.

Na co se zaměřit při výběru matrace?

· Podpora těla – matrace by seniorům měla poskytnout dostatečnou podporu těla. Především se jedná o páteř a klouby. Dobrou volbou je matrace vyrobená z paměťové pěny nebo s pružinovými vložkami.

· Dostatečné pohodlí – matrace by měla poskytovat dostatečné pohodlí, může být měkčí, ale je potřeba aby poskytovala dostatečnou oporu.

· Kvalitní materiál – vhodné jsou matrace vyrobené z kvalitních materiálů ideálně přírodních, které jsou hypoalergenní. Senioři často bývají citliví a více náchylní na různé druhy alergií.

· Vhodná konstrukce matrace – matrace by měla umožnit snadné zvednutí z postele a pohodlný pohyb během spánku.

Matrace ortopedické

Je vhodnou volbou v případě potřeby vyšší úrovně podpory zad. Tento druh matrací je speciálně navržený tak, aby pečovalo záda a klouby, vhodně je podpíral, ale zároveň nikde netlačil. Podporuje zdravé držení těla během spánku. Rovnoměrně rozkládá váhu vyvíjenou na matraci a tím eliminuje vznik otlačenin a proleženin. Má pozitivní vliv na krevní oběh.

Trpíte nespavostí? Pomoci může nová matrace

Nespavost je velmi rozšířený problém a může mít mnoho příčin. Patří mezi ně stres, úzkost, nevhodný životní styl nebo zdravotní problémy. Dalším důvodem může být nevhodná nebo opotřebená matrace.

Jak poznáte, že je vhodný čas na výměnu matrace?

Kvalitní matrace dokonale podepře opěrný systém a pomáhá jej udržovat v jeho přirozené a fyziologické poloze během celé noci. Nemusíte se tak neustále převalovat a budit se. Pokud je matrace proleželá nebo jeví další známky opotřebení, rozhodně neodkládejte nákup matrace nové. Jestliže se během celé noci neustále převalujete, což je příčina opakovaného mikrobuzení a tudíž nekvalitního spánku, rozhodně neváhejte a poohlédněte se po nové matraci. Proč se převalujete? Způsobuje to protitlak nekvalitní a opotřebené matrace. Probouzíte-li se ráno s bolavými rameny, koleny nebo zády, je to znak nevhodné matrace.

Důvodem nákupu nové matrace není jen její zhoršená kvalita, ale i stáří. Většina matrací vydrží od 7 do 10 let. Pokud je vaše matrace starší než 10 let, je pravděpodobné, že její podpora a pohodlí se snížily a je čas na výměnu.

Jsou-li na první pohled viditelné různé deformace vzniklé na matraci, opět je to důvod nekvalitního spánku a je čas pořídit si matraci novou. Deformace na matraci mohou být příčinou menšího pohodlí během spánku a horší opory celého těla.

Máte-li zdravotní problémy, jako je artritida nebo bolest zad, mohou vám vyhovovat specifické typy matrací, které vám poskytnou lepší podporu. Pokud se tyto problémy vyskytují často, může být rozumné investovat do kvalitní matrace, která zmírní vaše symptomy.

Proč není radno podceňovat pravidelnou výměnu matrace?

Tím hlavním důvodem je kvalitní spánek, který má vliv na vaše zdraví. Během spánku potřebuje tělo dostatečnou oporu, jinak nemůže regenerovat. Nekvalitní spánek má negativní vliv nejen na fyzické, ale i psychické zdraví. Pokud nemá tělo dostatečný spánek, může se objevit celá řada zdravotních komplikací. Patří mezi ně podrážděnost, snížená schopnost soustředění, problémy s vysokým tlakem nebo celková slabost a únava. Jak přibývají roky, nároky na odpočinek těla se mění.

Co je důležité brát v potaz při výběru nové matrace?

Především jsou to rozměry. Ty souvisejí s rozměry lůžka. Délka matrace by měla být o něco větší, než je vaše výška. Svoji roli hraje i výška matrace. Kvalitnější spánek zaručí matrace vyšší. Co se nosnosti týká, měla by být alespoň o 10 kg větší, než je vaše hmotnost. K dostání jsou matrace vyrobené z různých materiálů. Vybírejte dle svých požadavků. Také záleží na postelovém roštu. Pokud má vaše postel pevný laťkový rošt, volte matraci pružinovou nebo taštičkovou. Je-li rošt pružný lamelový nebo polohovatelný, pak jsou dobrou volbou matrace pěnové. Nezapomínejte ani na polohu během spánku. Středně tvrdé nebo měkké matrace s odpružením jsou dobré v případě, že spíte na boku. Spíte-li na zádech, pak volte matrace středně tvrdé. Ty dokonale podpoří spodní část zad. Je-li vaší oblíbenou poloha na břiše, pak si vybírejte z matrací, které jsou pevnější a tužší. Ty zaručí páteři optimální vodorovnou polohu.

Čištění a údržba matrace - jak zajistit, aby vám matrace dlouho vydržela

Matrace představuje jednu z nejdůležitějších součástí našeho spánku a její správná údržba je klíčová pro její dlouhou životnost. Možná si ani neuvědomujete, že matrace může být domovem nečistot a alergenů, které mohou negativně ovlivnit naše zdraví. Proto je důležité věnovat matraci pravidelnou péči a čištění.

Jak na čištění a údržbu matrace

Čištění matrace je nezbytné pro odstranění nečistot, bakterií a alergenů, které se mohou v průběhu času nahromadit. Pravidelně vysávejte matraci pomocí vysavače s nástavcem pro čištění nábytku. Tím odstraníte povrchovou špínu a odumřelou kůži.

Molitanovou matraci nejlépe vyčistíte pomocí vysavače určeného pro mokré čištění. Na latexovou matraci použijte přírodní prací prášek, který přidáte do vody a mícháním vytvoříte bublinky. Pomocí bílého bavlněného hadříku namočeného v mýdlové vodě matraci vyčistěte. Mýdlový roztok pak otřete hadříkem namočeným v horké vodě. Pružinovou matraci vyčistíte pomocí jedlé sody, kterou nasypete na matraci, kartáčkem s jemnými štětinami ji zapracujete do matrace a necháte 15 minut působit. Následně vysajete. Pokud máte matraci pěnovou, připravte si směs vyrobenou z půl šálku bílého octa a půl šálku vody. Nalijte ji do rozprašovače a matraci jí postříkejte. Následně nasypte jedlou sodu a nechte působit asi půl hodiny. Jakmile je matrace suchá, jedlou sodu vysajte.

Jak prodloužit životnost matrace?

Kromě čištění můžete životnost matrace prodloužit i dalšími způsoby.

Pravidelné otáčení

Matrace by měla být otočena o 180 stupňů každé 3 měsíce. Tím zajistíte, že se hmotnost zatížení na matraci rozloží rovnoměrně a nedochází k deformaci na jednom místě. Pravidelné otáčení matrace také zajišťuje její rovnoměrné opotřebení.

Ochranný potah

Chcete-li prodloužit životnost vaší matrace, pořiďte si na ni ochranný potah. Existuje mnoho různých druhů potahů – od voděodolných po antibakteriální – které chrání matraci před nečistotami, skvrnami a alergeny.

Správná podpora

Správný rám nebo základna matrace jsou také důležité pro její dlouhou životnost. Matrace by měla být umístěna na stabilním a vysoce kvalitním povrchu, který poskytuje dostatečnou podporu. Nízká kvalita podkladu může vést k deformacím a zhoršení stavu matrace.

Větrání

Jednou za měsíc nechte matraci pár hodin větrat na čerstvém vzduchu. To pomůže odstranit případné zápachy a vlhkost. Postel nestelte hned po vstávání. Vytváříte tak ideální podmínky pro roztoče. Ti mají rádi tmavá a vlhká místa. Postel nechte rozestlanou několik hodin. Také ložnici byste měli pravidelně a intenzivně větrat.

Slovo závěrem

Údržba matrace je stejně důležitá jako její výběr. Pravidelné otáčení, čištění, používání ochranného potahu, správná podpora a vyvětrávání jsou klíčové prvky pro dlouhou životnost matrace. Pokud se o svou matraci správně staráte, získáte nejen lepší spánek, ale také jistotu, že vám matrace vydrží dlouho a jako nová.

Pro údržbu a čištění matrace se řiďte návody výrobce, který vám poskytne specifické pokyny pro váš konkrétní typ matrace.