Novinky

Čištění a údržba matrace - jak zajistit, aby vám matrace dlouho vydržela

Matrace představuje jednu z nejdůležitějších součástí našeho spánku a její správná údržba je klíčová pro její dlouhou životnost. Možná si ani neuvědomujete, že matrace může být domovem nečistot a alergenů, které mohou negativně ovlivnit naše zdraví. Proto je důležité věnovat matraci pravidelnou péči a čištění.

Jak na čištění a údržbu matrace

Čištění matrace je nezbytné pro odstranění nečistot, bakterií a alergenů, které se mohou v průběhu času nahromadit. Pravidelně vysávejte matraci pomocí vysavače s nástavcem pro čištění nábytku. Tím odstraníte povrchovou špínu a odumřelou kůži.

Molitanovou matraci nejlépe vyčistíte pomocí vysavače určeného pro mokré čištění. Na latexovou matraci použijte přírodní prací prášek, který přidáte do vody a mícháním vytvoříte bublinky. Pomocí bílého bavlněného hadříku namočeného v mýdlové vodě matraci vyčistěte. Mýdlový roztok pak otřete hadříkem namočeným v horké vodě. Pružinovou matraci vyčistíte pomocí jedlé sody, kterou nasypete na matraci, kartáčkem s jemnými štětinami ji zapracujete do matrace a necháte 15 minut působit. Následně vysajete. Pokud máte matraci pěnovou, připravte si směs vyrobenou z půl šálku bílého octa a půl šálku vody. Nalijte ji do rozprašovače a matraci jí postříkejte. Následně nasypte jedlou sodu a nechte působit asi půl hodiny. Jakmile je matrace suchá, jedlou sodu vysajte.

Jak prodloužit životnost matrace?

Kromě čištění můžete životnost matrace prodloužit i dalšími způsoby.

Pravidelné otáčení

Matrace by měla být otočena o 180 stupňů každé 3 měsíce. Tím zajistíte, že se hmotnost zatížení na matraci rozloží rovnoměrně a nedochází k deformaci na jednom místě. Pravidelné otáčení matrace také zajišťuje její rovnoměrné opotřebení.

Ochranný potah

Chcete-li prodloužit životnost vaší matrace, pořiďte si na ni ochranný potah. Existuje mnoho různých druhů potahů – od voděodolných po antibakteriální – které chrání matraci před nečistotami, skvrnami a alergeny.

Správná podpora

Správný rám nebo základna matrace jsou také důležité pro její dlouhou životnost. Matrace by měla být umístěna na stabilním a vysoce kvalitním povrchu, který poskytuje dostatečnou podporu. Nízká kvalita podkladu může vést k deformacím a zhoršení stavu matrace.

Větrání

Jednou za měsíc nechte matraci pár hodin větrat na čerstvém vzduchu. To pomůže odstranit případné zápachy a vlhkost. Postel nestelte hned po vstávání. Vytváříte tak ideální podmínky pro roztoče. Ti mají rádi tmavá a vlhká místa. Postel nechte rozestlanou několik hodin. Také ložnici byste měli pravidelně a intenzivně větrat.

Slovo závěrem

Údržba matrace je stejně důležitá jako její výběr. Pravidelné otáčení, čištění, používání ochranného potahu, správná podpora a vyvětrávání jsou klíčové prvky pro dlouhou životnost matrace. Pokud se o svou matraci správně staráte, získáte nejen lepší spánek, ale také jistotu, že vám matrace vydrží dlouho a jako nová.

Pro údržbu a čištění matrace se řiďte návody výrobce, který vám poskytne specifické pokyny pro váš konkrétní typ matrace.

Ortopedická matrace nejen pro zdraví zad a kloubů

Není žádným tajemstvím, že jsou ortopedické matrace jedny z nejlepších matrací na trhu. Podporují vaši páteř a pomáhají zmírňovat bolesti krku, zad a kloubů. Ortopedické matrace běžně používají lidé, kteří trpí problémy se zády. V průběhu let však byly ortopedické matrace navrženy tak, aby se staly více než jen řešením bolesti zad. Existuje řada výhod ortopedických matrací, o kterých možná ani nevíte, proto si je představíme.

Pohodlí

Prvořadým účelem ortopedické matrace je podpora svalové relaxace. Napjaté svaly jsou pro většinu lidí významnou příčinou neklidu, zvláště pokud trpíte bolestmi zad. Skutečnost, že ortopedické matrace jsou navrženy tak, aby umožnily vašemu tělu relaxovat, je činí výjimečně pohodlnými pro všechny typy spáčů.

Menší bolesti zad

Pokud trpíte bolestmi zad, může být ortopedická matrace právě to, co potřebujete ke kvalitnímu spánku. Ortopedické matrace poskytují podporu pro vaše záda a páteř, což může pomoci snížit nebo odstranit bolest. Ortopedické matrace jsou vhodné i pro lidi trpící jinými typy bolestí, jako je artritida nebo fibromyalgie. Tyto matrace mohou pomoci snížit bolest a zlepšit kvalitu spánku. Pokud vás trápí bolesti zad, zvažte investici do ortopedické matrace – možná budete překvapeni, jak moc vám to pomůže.

Lepší kvalita spánku

Existuje mnoho důvodů, proč lidé mohou trpět špatnou kvalitou spánku. Může to být způsobeno stresem, stárnutím nebo zdravotním stavem. Častou příčinou špatné kvality spánku je však matrace, na které spíte. Ortopedické matrace jsou navrženy tak, aby poskytovaly lepší kvalitu spánku těm, kteří trpí bolestmi zad nebo jinými ortopedickými stavy.

Ortopedické matrace podporují lepší kvalitu spánku tím, že poskytují podporu vašemu tělu a páteři. To může pomoci snížit noční pohyby, otáčení a také minimalizovat bolest. Mohou vám pomoci zdravěji spát a probouzet se s odpočatým a svěžím dojmem. Pokud se potýkáte se špatnou kvalitou spánku, zvažte upgrade na ortopedickou matraci, abyste zjistili, zda to pomůže. Možná budete překvapeni, jak velký rozdíl tato matrace přinese.

Zlepšená cirkulace

Stejně jako většina lidí, pravděpodobně o své matraci příliš nepřemýšlíte. Ale pokud máte co do činění se špatnou cirkulací, možná je načase, abyste se na svou starou matraci podívali znovu. Ortopedické matrace mohou pomoci zlepšit průtok krve a udržet vaše tělo správně vyrovnané, když spíte. To může vést ke zlepšení krevního oběhu a menšímu nepohodlí během dne.

Špatný krevní oběh může vést k několika zdravotním problémům, včetně bolesti, otoku a únavy. Ortopedické matrace mohou pomoci zlepšit krevní oběh tím, že poskytují podporu vašemu tělu a páteři. To může pomoci snížit bolest a zlepšit celkové zdraví.

Menší riziko alergií

Ortopedické matrace jsou často vyráběny z hypoalergenních materiálů, které mohou pomoci snížit alergie. Pokud trpíte alergiemi, může být ortopedická matrace právě to, co potřebujete, abyste získali úlevu. Tyto matrace mohou také pomoci snížit příznaky astmatu.

 Dlouhá životnost

Ortopedické matrace jsou navrženy tak, aby vydržely mnoho let. Tyto matrace mají často záruku 10 let a více. Při správné péči může ortopedické lůžko vydržet ještě déle. Ortopedické matrace mohou stát více než tradiční, ale z dlouhodobého hlediska vám mohou ušetřit peníze.

Tyto matrace jsou navrženy tak, aby vydržely mnoho let, takže je nebudete muset často vyměňovat. Mohou vám také pomoci snížit účty za zdravotní péči. Pokud trpíte bolestmi zad, ortopedické lůžko vám může pomoci vyhnout se nákladným operacím či jiným lékařským zákrokům.

Úleva od tlaku

Už jste se někdy probudili s bolavými zády nebo krkem poté, co jste spali na tradiční matraci? Pokud ano, ortopedická matrace pro vás může být dokonalým řešením. Ortopedické matrace jsou navrženy tak, aby poskytovaly úlevu od tlaku a zlepšily vyrovnání páteře, takže jsou ideální pro ty, kteří trpí chronickou bolestí. Pokud trpíte bolestmi zad, ortopedické lůžko může pomoci snížit tlak na záda a páteř. To může pomoci snížit nebo odstranit bolest.

Vylepšené držení těla

Ortopedické matrace jsou navrženy tak, aby podporovaly dobré vyrovnání páteře, když spíte. Když o tom zapřemýšlíte, spíte stejně často, jako sedíte nebo stojíte, což znamená, že vaše poloha při spánku je stejně důležitá jako poloha během dne. Při podpoře správného držení těla během spánku zlepšujte kvalitu spánku omezením pohybů během noci a minimalizací bolesti.

Eliminace pohybů během noci

Všichni ten pocit známe. Po dlouhém dni se konečně dostanete do postele, ale nemůžete se cítit pohodlně. Přehazujete a otáčíte se několik hodin, než konečně usnete. Ale co když existuje způsob, jak se tomu vyhnout? Co když existuje matrace, která zcela eliminuje pohyby a otáčení?

Pohyby a otáčení jsou hlavní příčinou narušení spánku. Ortopedické matrace jsou navrženy tak, aby poskytovaly oporu vašemu tělu a páteři. To může pomoci snížit tyto pohyby a také minimalizovat bolest.

Jsou navržené experty

Existuje důvod, proč ortopedické matrace obvykle navrhují odborníci. Ortopedické matrace jsou vyrobeny speciálně pro prevenci a zmírnění tlakových bodů na těle. Dobré ortopedické matrace navrhují odborníci, jako jsou chiropraktici a fyzioterapeuti.

Tito odborníci vědí, jak poskytnout podporu vašemu tělu a páteři. Podívají se na příslušné výzkumy o matracích a bolestech zad a použijí tyto informace k vytvoření matrace, která bude poskytovat nejlepší oporu vašim zádům.

Materiály vyšší kvality

Jako většina lidí trávíte hodně času v posteli. Možná o tom nepřemýšlíte, ale kvalita vaší matrace může výrazně ovlivnit vaše zdraví a pohodu. Obvykle jsou o něco dražší než tradiční matrace, ale pokud hledáte úlevu od chronické bolesti, vyplatí se do nich investovat. Ortopedická lůžka jsou obvykle vyrobena z vysoce kvalitního pěnového nebo latexového materiálu, který pomáhá poskytovat podporu a pohodlí.

Srovnání různých typů matrací – jaké, jsou pro vás nejlepší?

Nákup nové matrace patří mezi nejrozumnější životní rozhodnutí, protože tím podpoříte jak svůj komfort, tak i své zdraví. Při výběru matrace se vám možná může i zatočit hlava z toho, kolik typů matrací existuje. Možná už víte, jak by vaše matrace měla být velká, ale výběr správného typu je rovněž důležitý a neměl by proto být jen náhodný.

Existuje velké množství druhů matrací, níže si srovnáme jejich základní typy, abyste měli přehled o jejich vlastnostech a výhodách. Následně pro vás bude výběr vhodného typu zajisté jednodušší.

Matrace z paměťové pěny

Paměťová pěna je specifický typ polyuretanové pěny, což znamená, že pochází z ropných produktů. Původně byl navržen pro letecký průmysl jako tlumicí materiál pro lety s vysokým přetížením. Netrvalo dlouho a průmysl ložního prádla si všiml tohoto tvarovacího a podpůrného materiálu.

Matrace z paměťové pěny se obvykle dodávají ve dvou až čtyřech vrstvách. Vrchní vrstva bude nejvíce prodyšná a tvarovaná, aby vás během spánku tlumila. Přechodová vrstva typicky přidává odraz a ochranu před tlakem způsobeným pevnou nosnou vrstvou. Nosná vrstva je nejpevnější pěnou a měla by být také nejtlustší vrstvou vaší matrace.

Výhody

· Paměťová pěna má mnoho výhod. Jednou z nejlepších věcí na paměťové pěně je její konturovací schopnost. Matrace z paměťové pěny mohou měnit svůj tvar tak, aby vám dokonale seděly. Mohou sledovat křivku vašeho těla, aby ztlumily vaše tlakové body a najednou podpořily vaši páteř.

· Paměťová pěna také skvěle eliminuje přenos pohybu. Páry, které nechtějí rušit své partnery, ocení paměťovou pěnu izolující pohyb.

· Paměťová pěna je také za rozumnou cenu. Zatímco matrace z paměťové pěny nejsou tak nákladově efektivní jako matrace s vnitřními pružinami, ve srovnání s latexovými a hybridními matracemi jsou vyloženě levné. Pokud hledáte pěnovou matraci s nízkým rozpočtem, paměťová pěna by mohla být skvělou volbou.

Nevýhody

· Jedním z nejznámějších problémů paměťové pěny je její zadržování tepla. Tradiční paměťová pěna zachycuje tělesné teplo. I když gelové infuze, mikrokuličky, konstrukce s otevřenými buňkami a další inovace paměťovou pěnu zchladily, stále není tak prodyšná jako latex.

· Dalším významným problémem paměťové pěny je její nedostatečná odezva. Paměťové pěně může trvat delší dobu, než se vrátí do původního tvaru. Pokud spíte na boku nebo na zádech a moc se při spaní nepohybujete, pravděpodobně vám to nijak nebude vadit. Pokud přes noc často střídáte polohy spaní, nemusí to pro vás být ideální volba.

 

Latexové matrace

Latexové matrace existují již téměř století, v poslední době se však staly populárnějšími díky pokrokům, které snížily jejich cenu. Jsou podobné matracím z paměťové pěny v tom, že nabízejí tvarování a úlevu díky tlakovým bodům, ale jsou obecně pevnější, pružnější a chladnější při spánku. Existují dva základní typy latexových matrací: dunlop a talalay. Tyto typy se týkají procesu, kterým se přírodní latex přeměňuje na pěnový latex. Proces talalay je považován za lepší, protože je prodyšnější a umožňuje chladnější spánek.

 Výhody

· Latexové matrace se přizpůsobí tvaru osoby, která na nich spí, a zároveň poskytují větší podporu než matrace z paměťové pěny. To může být dobrá volba pro ty, kteří mají bolesti zad.

· Latexové matrace na rostlinné bázi jsou jednou z mála možností zcela přírodních matrací.

· Ve srovnání s paměťovou pěnou tolik nehřejí, takže v letních dnech nebudete cítit žádnou horkost.

· Latex může absorbovat pohyb, což umožňuje partnerům spát spolu klidněji.

· Latexové matrace jsou nejodolnějším typem matrace, který vydrží i celé dekády.

Nevýhody

· Jsou jednou z dražších možností, takže jejich nákup může více zatížit váš rozpočet.

· Latexové matrace může být obtížné přesunout, protože jsou velmi těžké.

 

Pružinové matrace

Pružinové matrace jsou jedny z nejlevnějších dostupných matrací, ale vzhledem k dostupnosti novějších typů matrací se ty pružinové používají stále méně. Byly vynalezeny už v roce 1857 a od té doby si získaly stálé příznivce. Současné metody výroby jsou již lepší než před lety, takže staré rozvrzané matrace, které pamatujete z dětství, jsou s moderními pružinovými matracemi nesrovnatelné.

Výhody

· Jsou poměrně pohodlné a pro mnoho lidí jde o volbu, která jim umožní příjemný spánek, protože kovové cívky pružin poskytují pevnou podporu.

· Jsou také velmi prodyšné, nedokážou zachytit příliš mnoho tepla, ale v letním období na nich může být spánek opravdu příjemný.

Nevýhody

· Jednou z největších nevýhod je nízká životnost, protože se tyto matrace opotřebovávají nejrychleji ze všech typů.

· Jsou hlučné, zpočátku se to nemusí zdát, ale postupem času bude ulehání do postele hlučnější a hlučnější. Vrzání matrace vás může provázet následně při každém pohybu.

· Cívky se špatně přizpůsobují tělu, což může způsobit bolesti v oblastech těla, které matraci nejvíce zatěžují. To je zvláště problematické pro osoby, které spí na boku a potřebují matraci s větším prohnutím, aby se přizpůsobila bokům a ramenům.

· Vzhledem k tomu, že cívky jsou obvykle vzájemně propojeny, má tento typ matrace za následek pohyby, které jsou cítit v celé posteli.

Hybridní matrace

Hybridní matrace jsou matrace vyrobené z více než jedné z výše uvedených kategorií. Mezi běžné příklady patří pružinové matrace s vrstvou paměťové pěny, matrace s více druhy pěny, latex plus pěna a další.

Výhody

· Jsou přizpůsobitelné. Hybridní matrace nabízejí největší rozmanitost. Bez ohledu na to, jaké jsou vaše preference, pravděpodobně najdete matraci, která vám vyhovuje.

· Kombinací podpůrných základních vrstev, jako jsou vnitřní pružiny nebo vzduchové komory, s měkkými horními vrstvami, jako je paměťová pěna nebo vrchní část polštáře, si můžete užít jak podporu, tak pohodlí.

Nevýhody

· Vysoce kvalitní hybridní matrace může být dražší než mnoho jiných typů matrací.

Jaké jsou nejlepší matrace pro děti, které podpoří jejich zdravý spánek?

Děti potřebují kvalitní spánek více než kterákoli jiná věková skupina. Stále duševně i fyzicky rostou a noční čas je okamžikem, kdy dětský mozek spojuje vše, co se během dne naučil. Právě v této době se tělo jako celek (včetně kostí, hormonů a fyzického složení mozku) nejvíce vyvíjí. Zatímco dospívající děti kolem 14 let potřebují 8-10 hodin spánku, u malých dětí od 3 do 5 let je to kolem 10-13 hodin. Jelikož je spánek pro růst a vývoj tak zásadní, je nezbytné vytvořit pro vaše dítě optimální podmínky pro spánek.

Výběr matrace pro dítě

Nejlepší matrace pro dítě do značné míry závisí na potřebách jednotlivce, například pokud děti mají tendenci se v noci vrtět nebo pokud mají alergie, může se pro ně nejlepší matrace lišit. Pokud vaše dítě trpí alergiemi, výběr správné matrace může skutečně pomoci zmírnit jeho příznaky a poskytnout mu mnohem klidnější a pohodlnější noční spánek. Matrace by měla být hypoalergenní, která zabraňuje šíření roztočů a zabraňuje tomu, aby způsobovali problémy alergikům.

Paměťová pěna je přirozeně hypoalergenní a je proto skvělým řešením matrace pro každé dítě, které v noci trpí alergiemi. Mnoho dětí se v noci také vrtí, to může výrazně snížit kvalitu spánku vašeho dítěte, a proto je klíčové najít matraci, která vám může pomoci snížit vrtění. Pěnové matrace jsou skvělé pro děti, které se přes noc vrtí nebo se hodně pohybují, protože poskytují dostatečnou oporu, aby vaše dítě zůstalo stabilní a v pohodlné pozici, která vrtění snižuje.

Má dítě spát na měkké nebo pevné matraci?

Pokud jde o pocit ze své matrace, některé děti budou mít silné preference, zatímco jiné si nemusí všimnout velkého rozdílu. Je užitečné porozumět rozdílům mezi pevnými a měkkými matracemi. Pro děti do 7 let je důležité mít pevnou matraci, která jim poskytne správnou oporu. Děti starší 7 let mohou mít měkčí matraci, ale stejně jako dospělí by se stále měly snažit o správnou podporu.

Středně pevná matrace s dobrým uvolněním tlaku bývá z dlouhodobého hlediska nejlepší volbou. Jelikož děti váží méně než dospělí, matrace jim připadají pevnější a měkké postele jsou pohodlnější. Jak ale porostou, budou vyžadovat pevnější matraci, která jim může 

nabídnout oporu. Aby se přizpůsobily rostoucímu tělu dítěte a měnícím se preferencím, některé matrace mají otočný design s jednou pevnou stranou a jednou měkkou stranou.

Obecně jsou pro děti nejvhodnější pevné matrace. Malé děti potřebují pevnou matraci, která jim pomůže při růstu. Zejména u kojenců a batolat se jejich krk a páteř stále vyvíjejí, takže je třeba je po celou noc dostatečně podporovat. Pevná matrace udržuje páteř v neutrální poloze, minimalizuje stres a snižuje tlak.

Nejlepší matrace pro rostoucí děti

Bez ohledu na věk vašeho dítěte je kvalitní spánek velmi důležitý pro jeho vývoj a schopnost fungovat v každodenním životě. Jak děti stárnou, může jim být vhodnější tvrdší matrace, zvláště když vstoupí do dospívání. Podpůrná matrace může zabránit bolestem tím, že jim poskytne dostatečnou podporu, aby byla jejich páteř a kosti vyrovnané.

Jaká je nejlepší matrace pro miminka?

Pokud vybíráte dětskou matraci, vždy bychom pro začátek doporučili pevnou variantu. Budete také potřebovat matraci pro dětskou postýlku. Je neuvěřitelně důležité zajistit, aby vaše dětská matrace byla dokonale dimenzována pro dětskou postýlku, kterou používáte, bez mezer po stranách, z nichž by dítě mohlo spadnout. Vždy dvakrát zkontrolujte měření, abyste se ujistili, že je vaše dětská matrace bezpečná.

Jaká je nejlepší matrace pro batolata?

Vaše dítě se pravděpodobně přestěhuje do dětské postýlky přibližně od roku, což mu poskytuje více prostoru než standardní postýlka. Opět budete chtít v tomto věku relativně pevnou matraci, která poskytne vašemu děťátku při růstu oporu. Pokud se vaše dítě přes noc hodně přehřívá, ideální je odvětrávaná matrace s chladivými vlastnostmi.

Jaká je nejlepší matrace pro předškoláky?

Kolem 4 nebo 5 let většina dětí přejde z batolecí postele do běžné dětské postele. Velikost této postele je zcela na vás. Samostatná lůžka jsou standardní, ale pokud chcete ušetřit místo v menší ložnici, můžete se také rozhodnout pro malou samostatnou nebo krátkou postel.

Pokud jde o matrace, vždy se ujistěte, že velikost odpovídá posteli, kterou jste si vybrali. Středně tvrdá je dobrá volba pro mladší děti, a když vaše dítě roste, můžete začít zkoumat 

různé možnosti matrací, jako je paměťová pěna. Pokud je vaše dítě nemotorné a v noci se pohybuje, pěnové matrace mohou být dobrou volbou.

Jaká je nejlepší matrace pro teenagery?

Pokud jde o matrace pro teenagery, většinou záleží na osobních preferencích. Stále rostou, takže budou potřebovat podpůrnou matraci, ale můžete si vybrat z řady různých typů v závislosti na jejich spacích preferencích. Latexové pěnové matrace jsou dobrou volbou pro většinu teenagerů, protože poskytují oporu a zároveň se přizpůsobují tělu.

Do hry může vstoupit i způsob, jakým teenager spí. Pokud spí na břiše, ocení pevnou matraci, protože udržuje páteř vyrovnanou, zatímco pokud spí na boku, mohou se rozhodnout pro střední až měkké matrace.

Jak vybrat správnou tvrdost matrace podle vaší tělesné hmotnosti, výšky a polohy spánku

Výběr nové matrace je velkou událostí, protože jde o věc, která vám bude sloužit po mnoho let a bude se starat o to, abyste dosáhli kvalitního odpočinku po náročném dni. Aspektů pro výběr matrace je celá řada a mezi nejdůležitější patří výběr správné tvrdosti (či také tuhosti) matrace. Ne každý ví, jaká tuhost je pro něj ideální a výběr tuhosti matrace by se měl orientovat podle celé řady faktorů, které si představíme.

Naše měření tuhosti

Je běžné, že jednotlivé značky mají vlastní stupnice tuhosti a jiné to není ani u nás. Někde můžete narazit na stupnice od 1 do 10, u matrací naší výroby používáme označení tuhosti podle následujících 7 základních stupňů tuhostí:

· H1 - nejměkčí

· H2 - měkká

· H3 - středně měkká

· H4 - středně tvrdá

· H5 - tvrdší

· H6 - tvrdá

· H7 - nejtvrdší

 

Jaká tuhost je pro vás ta pravá?

Jak tedy poznáte, která pevnost je pro vás nejlepší? I když se to může zdát jako jednoduchá otázka na zodpovězení, ve skutečnosti existuje řada důvodů, proč preferujeme měkčí nebo tvrdší matraci. Pokud si nejste jisti, jakou úroveň pevnosti potřebujete, prozkoumání těchto důvodů vám pomůže s výběrem.

Poloha při spánku

Vaše poloha při spánku je zásadním faktorem při rozhodování o vhodné úrovni tuhosti. Velikost tlaku vyvíjeného na konkrétní body na vašem těle závisí na tom, které body nesou většinu vaší váhy. Například někdo, kdo spí na břiše, bude vyvíjet větší sílu směrem dolů na boky než někdo, kdo spí na zádech. Zatímco polohy spánku a preference tuhosti závisí na osobním vkusu, existují obecná doporučení pro ty, kteří se nerozhodli, jakou tvrdost zvolit:

· Pro spaní na boku je vhodné zvolit měkčí matraci. Měkký povrch umožňuje matraci přizpůsobit se tlakovým bodům v ramenou a bocích, stejně jako pažích.

· Pro spaní na břiše je vhodná pevnější matrace. Tlak v bocích a pánvi je při poloze na břiše mnohem větší, protože to jsou body nesoucí většinu hmotnosti. Střední nebo tvrdá matrace zabrání tomu, aby vaše boky a pánev klesly níže než vaše ramena a vytvořily nepřirozenou křivku páteře.

· Pro spaní na zádech je volba tuhosti velmi individuální, protože je při spánku tlak rovnoměrněji rozložen na tlakové body. Z tohoto důvodu mohou lidé na zádech najít pohodlí na měkkých, středních a pevných matracích. Pokud stále nejste rozhodnutí, matrace střední tuhosti je bezpečnou volbou.

Spaní s partnerem

V závislosti na vaší tělesné hmotnosti a poloze při spánku můžete vy a váš partner potřebovat různé úrovně tuhosti. Ale může být těžké obětovat své pohodlí. Dobrým kompromisem pro uspokojení obou partnerů může být matrace střední tuhosti.

Tělesná hmotnost

Hmotnost je dalším klíčovým faktorem při výběru úrovně pevnosti, zejména u lidí, kteří jsou nad nebo pod doporučeným rozsahem indexu tělesné hmotnosti (BMI). Čím více vážíte na čtvereční centimetr svého těla, tím větší síla je vyvíjena na vaše tlakové body, když ležíte. Těžší člověk se může do měkké matrace ponořit velmi nízko a lehčí člověk může mít pocit, jako by spočíval na povrchu pevné matrace a vůbec se nezabořil. Dalším aspektem pro těžší lidi (nebo osoby s problémy s mobilitou) je přesun těla. Zaboření do měkké matrace ztěžuje vstup a výstup z postele.

Platí zde obecné pravidlo, čím výše jste na stupnici BMI, tím pevnější matraci vybírejte. A naopak, čím nižší je vaše BMI, tím měkčí by vaše matrace měla být. Následující průvodce vám může pomoci najít doporučenou úroveň pevnosti:

 

· Podprůměrné BMI: Měkká nebo střední

· Průměrné BMI: Střední

· Nadprůměrné BMI: Tuhá

 

Jak poznáte, že je vaše matrace příliš měkká nebo příliš tvrdá?

Příliš tvrdá:

· Tlakové body, jako jsou ramena, boky nebo kolena, jsou vytlačeny nad zbytek těla

· Cítíte necitlivost končetin nebo mravenčí v ramenech nebo bocích

· Máte pocit spaní na vrchu matrace nebo mimo ni

Příliš měkká:

· Tlakové body, jako jsou ramena, boky nebo kolena, klesají pod zbytek těla

· Obtížné vstávání a vstávání z postele

· Máte pocit přílišného zapadání do matrace

Jak vybrat správnou matraci

Kvalitní spánek je pro náš organismus velmi důležitý. Podporuje regeneraci a odpočinek. Jedním z faktorů, který má vliv na kvalitu spánku, je vhodný typ matrace. Co má vliv na její výběr? Faktorů je celá řada.

Tuhost/tvrdost matrace

V nabídce naleznete několik různých tuhostí matrací – velmi měkká, měkká, středně tvrdá, tvrdá a velmi tvrdá. Tuhost je vlastně protitlak či odpor proti stlačení. Jeho síla je potřebná ke stlačení plochy materiálu, ze kterého je matrace vyrobená. Jedním z faktorů pro výběr je hmotnost uživatele. Čím je hmotnost nižší, tím měkčí by měla být matrace. Tuhost matrace ovlivňuje i použitý materiál, ze kterého je vyrobená.

 · Nejměkčí matrace - Pro jejich výrobu se využívají latex nebo studená pěna. Poslední dobou se oblibě těší matrace vyrobené z líné paměťové pěny. Velmi dobře a snadno se přizpůsobí tělu a eliminují výskyt otlaků. Jsou ideální volbou nejen pro seniory, ale i pro osoby, které mají potíže s klouby.

· Středně tuhé matrace - Tento typ je asi žádaný nejvíce. Dodá dostatečnou oporu páteři, kterou drží v rovině. Pro jejich výrobu se nejčastěji používá latex nebo pěna. K dostání jsou modely sendvičové, pružinové či taštičkové nebo vyrobené z paměťové pěny. Svoje místo si nacházejí také kousky vyrobené z přírodních materiálů.

· Tužší matrace - Pro jejich výztuhu se často používají kokosové vlákno nebo koňské žíně. Dodají tuhost a jsou dostatečně prodyšné. Jsou dobrou volbou i pro osoby trpící alergiemi.

· Nejtvrdší matrace - Jsou vhodnou volbou pro ty, kdo mají vyšší váhu.

Poloha při spánku

Také poloha při spánku ovlivňuje výběr matrace. Pokud milujete spánek na břiše, volte matraci se střední tvrdostí. Zajistí tělu vodorovnou polohu. Spíte-li na zádech, sáhněte do nabídky tvrdších matrací, které udrží vaši páteř v té správné poloze a poskytnou oporu bederní části zad. Dáváte-li přednost spánku na boku, měli byste volit takový model, který se přizpůsobí nerovnoměrné zátěži v oblasti ramen, beder a kolen. Vhodnou volbou je matrace střední tvrdosti.

Věk

Každý věk má svá specifika a jiné nároky na matraci. Pořizujete-li matraci dětem, kupte takovou, která bude středně tvrdá nebo tvrdší. Jen taková může poskytnou dostatečnou oporu vyvíjejícímu se pohybovému aparátu. Pro osoby starší je lepší koupit matraci měkčí,

která je příjemná pro citlivé klouby. Také výška matrace by měla být větší. Umožní lepší vstávání. Dobré jsou také matrace ortopedické.

Materiál

K dostání jsou matrace vyrobené z různých druhů materiálů. Tady jsou ty nejčastější.

· Polyuretanová pěna PUR - Matrace vyrobené z tohoto druhu materiálu jsou vhodné spíše pro občasné přespávání. Můžete jimi vybavit pokoj pro hosty nebo třeba postel na chatě či chalupě.

· Studená pěna HR - Je dokonale prodyšná. Obsahuje velké množství malých otvůrků. Ty umožňují vzduchu rovnoměrnou cirkulaci. Během léta pomáhá s regulací pocení a v zimě zase příjemně hřeje. Naleznete ji třeba v sedmizónových matracích. Ty podepírají každou část těla a páteři poskytnou tu správnou polohu.

· Paměťová pěna - Během spánku poskytuje dokonalý relax. Pokud je kombinována se studenou pěnou, je dobře tvárná a tělu poskytne zdravou oporu těla. Je vhodná pro jakýkoli věk a jakoukoli váhu.

· Přírodní latex - Je příjemný, neboť velmi snadno reaguje na jakoukoli změnu polohy. Je tvárný a prodyšný a poskytuje tak příjemný pocit. Je ideální volbou i pro osoby alergické neboť odpuzuje roztoče.

Účel používání matrace

Jinou matraci volíte, pokud ji budete používat každý den a jinou pro příležitostné využívání. Pro pravidelný spánek jsou vhodnou volbou matrace, které mají dlouhou životnost. Volte takové, které jsou vyrobené z latexu, paměťové pěny nebo z bio materiálů. Chystáte-li se pořídit matraci pro občasné používání, pak klidně sáhněte do nabídky matrací z pěny PUR či HR.

Druhy matrací

V nabídce naleznete tři druhy - pěnové, latexové a pružinové.

· Pěnové matrace - Může to být studená pěna nebo biopěna. Do biopěny se přidávají různé přírodní látky.

· Latexové matrace - Pro jejich výrobu se používá přírodní latex (kaučuk) nebo latex syntetický. Někdy se můžete setkat se směsí latexu a PUR pěny. Tady hlídejte podíl latexu, čím bude nižší, tím snáze se matrace proleží.

· Pružinové matrace - Skládají se z jednotlivých pružin, které mají tvar přesýpacích hodin. Jsou spojené ocelovými cívkami. Jádro může být kombinované s polyuretanovou pěnou nebo vloženým jádrem vyrobeným z kokosové pěny. Díky tomu unesou vyšší váhu.