Mýty o matracích: Vyvracení běžných mýtů o matracích a poskytování pravdivých informací

Matrace představuje důležitou součást postele. Bez kvalitní matrace není kvalitní spánek. Občas se setkáváme s některými mýty, které jsou s matracemi spojovány. Které to jsou a jaká je pravda?

Čím vyšší matrace, tím lépe

Na výšce matrace až tak zase nezáleží. Extra vysoké matrace často mívají pouze zvýšenou vrstvu pěny v jádru – v prostřední části matrace. Velmi vysoké matrace nenabízejí žádné extra výhody a vlastnosti. Optimální výška matrace je taková, kdy se dostatečně vytvaruje v oblasti ramenní a bederní a udrží páteř v rovné poloze.

Pro dospělou osobu s váhou kolem 80 kg se dobře tvaruje matrace měkčí, výšky 16-18 cm. Pořizujete-li si středně tvrdou nebo tvrdou matraci, může mít výšku asi 20 cm. Maximální rezervu nabízí matrace výšky 20-26cm.

Nejlepší je tvrdá matrace

Pro někoho představuje tvrdá matrace pevnou oporu. Pokud je však matrace příliš tvrdá, můžou se u ní objevit nezdravé protitlaky, především na kyčelní či ramenní klouby, které pak mohou začít bolet. Spíte-li na zádech, nedochází k dostatečnému zaboření těla a deformuje se tak přirozené prohnutí páteře v oblasti beder.

Pak se objevuje chronická bolest zad a ztuhlost těla. Také páteř má omezenější pohyblivost. Tvrdost matrace se odvíjí od hmotnosti jejího majitele. Tvrdou matraci si mohou dovolit ti s vyšší váhou.

Váha člověka nehraje při výběru matrace roli

Opak je pravdou. Váha je jedním z faktorů, který je potřeba brát v potaz. Vždy si zjistěte nosnost matrace, která vychází z objemové hmotnosti a použitého materiálu. Vyšší objemová hmotnost dodá materiálu větší odolnost. Čím má člověk vyšší hmotnost, tím tvrdší matraci by si měl pořídit.

Jedna matrace na celý život

I když matraci můžeme používat celkem dlouhou dobu, rozhodně to není na celý život. Průměrná životnost matrace je do deseti let. Záleží na materiálu, ze kterého je matrace vyrobená. Matrace z latexu vydrží právě těch deset let. Matrace, které jsou vyrobené z pěny, vám vydrží pět až sedm let. Velkou roli v životnosti matrace hraje i péče o ni a její údržba.

Životnost matrace prodlouží chránič matrace

Prodejci matrací nabízejí také chrániče na matrace, které mají prodloužit jejich životnost. Je to však opravdu pravda? Většina chráničů nabízí obdobné vlastnosti, které má matracový potah. Je to vlastně jakási druhá vrstva potahu. Na matraci se upevňuje pomocí gumových pásek, které jsou umístěné v rozích chrániče.

Matracové chrániče sice matraci částečně chrání, ale také mají některé nevýhody. Především je to nedostatečné odvětrávání vlhkosti, která se objevuje mezi matrací a chráničem. Systém matrace disponuje odvětrávacími drážkami a kanálky. Pokud na ně umístíte další vrstvu, můžete tak omezit jejich funkce.

Antialergické a antibakteriální vlastnosti mají matrace opatřené potahem s obsahem stříbrného vlákna, které zamezuje život bakterií a roztočů. Použijete-li na toto vlákno chránič matrace, potlačíte tuto jeho vlastnost.

Chrániče matrací jsou vhodnou volbou pro hotely či penziony a to z hlediska praktického i hygienického. U domácí matrace vám postačí klasický potah, který z matrace navíc snadno sundáte a můžete jej vyprat.