Vliv spánku na zdraví a pohodu: Vysvětlení, jak důležitý je spánek pro naše zdraví a mentální pohodu

Pohodový spánek je pro tělo vždy důležitý. Nabírá sílu a regeneruje se. Spánek je pro tělo stejně důležitý, jako třeba strava, voda nebo dýchání. Podporuje udržování dobrého duševního i tělesného zdraví. Trávíme jím téměř třetinu svého života.

Důležitost spánku

Pokud tělo nemá dostatek odpočinku, můžeme se cítit nervózní, chybí nám energie, zhoršuje se náš emocionální stav i kvalita našeho života. Během spánku tělo i mozek odpočívají a člověk se aktivně nabíjí. Tělo během spánku produkuje některé chemické látky a jiné odstraňuje. U malých dětí se během spánku vyvíjí mozek.

 

Na spánku závisí dva hormony – ghrelin a leptin. Oba mají vliv na na váhu a metabolismus. Leptin má vliv na pocit plnosti a ghrelin stimuluje chuť k jídlu. Hladina těchto hormonů se během spánku mění. Pokud jíme v noci, můžeme narušovat rovnováhu těchto dvou hormonů.

 

Dobrý spánek podporuje jasnou mysl, rychlejší reflexy a dobré soustředění. Odpočatý člověk funguje na jiné úrovni, než ti, komu kvalitní spánek chybí. Nekvalitní spánek zhoršuje vyšší úroveň uvažování, hůře řešíme problémy, máme zhoršenou pozornost. Unavený člověk je v zaměstnání méně produktivní.

 

Hrozí mu mnohem vyšší riziko zranění nebo dopravních nehod. Nekvalitní spánek ovlivňuje také naši náladu. Dlouhodobý spánkový deficit vystavuje naše tělo vyššímu riziku deprese a úzkostných stavů.

 

Spánek však není důležitý pouze pro mozek, ale má pozitivní vliv na téměř každou tkáň našeho těla. Má vliv na růstové a stresové hormony, na imunitní systém, kardiovaskulární zdraví, krevní tlak nebo třeba chuť k jídlu. Nedostatek kvalitního spánku zvyšuje riziko vzniku obezity, srdečních chorob nebo třeba infekcí.

Jak ovlivňuje spánek duševní zdraví?

Duševní zdraví má vliv na naše myšlení, pocity a činy a ovlivňuje schopnost zvládání stresu nebo rozhodování. Pro duševní zdraví je kvalitní spánek velice zásadní. Problémy se spánkem mohou zhoršovat duševní zdraví.

Co se děje v případě problémů se spánkem?

Máte-li problémy se spánkem, je větší pravděpodobnost, že budete cítit úzkost, může se u vás objevit deprese. Špatný spánek může vyvolávat různé mánie, psychózy nebo paranoi. Může zhoršit jejich příznaky. Nekvalitní spánek podporuje podrážděnost, ubírá energii, ovlivňuje zdravotní stav a způsobuje problémy v každodenním životě.