Průvodce nákupem: Návod, jak krok za krokem vybrat a objednat matraci online

Matrace má rozhodující vliv na kvalitu spánku. Můžete si ji vybrat v kamenném obchodě nebo online na nějakém e-shopu. Na co se zaměřit při výběru matrace? Nechte se inspirovat našimi tipy.

Parametry pro výběr matrace

Vzhledem k tomu, že si matraci nekupujeme zase tak často, je potřeba jejímu výběru věnovat dostatečnou pozornost i proto, že kvalitní matrace je investice do našeho zdraví. Na co se tedy při jejím výběru zaměřit?

Tvrdost

Dáváte-li přednost měkkým matracím, volte takové, které jsou vyrobené z latexové nebo studené pěny. Oblibě se těší také pěna líná nebo paměťová. Dokonale se přizpůsobí každému tělu a eliminují vznik otlaků. Jsou ideální volbou pro seniory nebo ty, kdo mají potíže s klouby.

Nejčastěji se objednávají matrace středně tvrdé. Ty pomáhají páteři udržet ji v rovině.

 

Pro tyto matrace se používají různé druhy materiálů – latex, pěna, sendvič, paměťová pěna, pružiny nebo taštičky. Zájem je i o matrace vyrobené z přírodních druhů materiálů, nebo matrace bio, které se šijí ručním způsobem. Pro tužší matrace se často používá jako výztuž kokosové vlákno nebo koňská žíně. Ty nejen, že dodají tuhost, ale zároveň poskytují prodyšnost a jsou též ideální volbou v případě alergií.

 

Pokud patříte do kategorie vyšší váhy, volte matrace tvrdé. K dostání jsou však i takové kousky, které mají dvojí tuhost. Dá se tak využít ta strana matrace, která svojí tuhostí více vyhovuje momentálním potřebám svého majitele.

Komu matraci vybíráte?

Každý věk si žádá jinou matraci. Vybíráte-li matraci pro děti či studenty, volte matraci tvrdší. Podpoří správný vývoj páteře. Dospěláci si mohou volit dle svých vlastních preferencí, měli by však brát v potaz váhu. Hledáte-li matraci pro seniory, volte vyšší, která jim usnadní vstávání.

Také by měla být měkčí. V nabídce naleznete též speciální matrace antidekubitní. Ty eliminují vznik proleženin. Chcete-li koupit matraci, která je určená pro návštěvy a příležitostné spaní, pak můžete objednat matraci skládací.

Prodyšnost matrace

Ta představuje velmi důležité hledisko a celkem podstatnou vlastnost. Především pak pro ty, kdo mají obtíže s nočním pocením. Pokud nemá pot možnost odvětrávání, zůstává v matraci a připravuje ideální prostředí pro množení různých roztočů. Také je u těchto matrací zvýšené riziko vzniku proležení.

Jak zajistit odvětrávání matrace? Volte takové modely, které disponují příčnými průřezy nebo mezerami mezi jednotlivými vrstvami matrace. Matrace také mohou obsahovat speciální vrstvy, které jsou vyrobené z přírodních materiálů. Do takových se řadí kokos, agáve, mořská tráva či koňské žíně.

Potah na matraci

Ideální je, jde-li sejmout a můžete jej pohodlně vyprat. Dobrou volbou je potah, který obsahuje stříbro. Ten uvítají lidé, kteří se více potí, jsou citlivější nebo mají různé druhy alergií. Kupujete-li matraci pro malé děti nebo osoby trpící inkontinencí, pak sáhněte do nabídky modelů opatřených speciálním zdravotnickým potahem, který je nepropustný, ale prodyšný. K dostání jsou také potahy pro různá roční období. Mají letní a zimní stranu.

 

Správně zvolená matrace podpoří dobrou relaxaci a kvalitní spánek a eliminuje bolesti zad i kloubů. Zvolíte-li matraci nevhodnou, může negativním způsobem ovlivnit celý váš opěrný systém. Tady hrozí nebezpečí především u malých dětí, kdy se teprve formuje a vyvíjí.

Výběr matrace nepodceňte a přizpůsobte jej individuálním potřebám každého jednotlivce. Chcete-li si vybírat matraci online, prohlédněte si na webech, které matrace nabízejí, často kladené otázky. Některé e-shopy poskytují online podporu.

V případě, že si nevíte rady, neváhejte ji využít. Chcete-li mít kvalitní a spokojený spánek, pak si musíte zvolit tu nejlepší matraci.