Trpíte nespavostí? Pomoci může nová matrace

Nespavost je velmi rozšířený problém a může mít mnoho příčin. Patří mezi ně stres, úzkost, nevhodný životní styl nebo zdravotní problémy. Dalším důvodem může být nevhodná nebo opotřebená matrace.

Jak poznáte, že je vhodný čas na výměnu matrace?

Kvalitní matrace dokonale podepře opěrný systém a pomáhá jej udržovat v jeho přirozené a fyziologické poloze během celé noci. Nemusíte se tak neustále převalovat a budit se. Pokud je matrace proleželá nebo jeví další známky opotřebení, rozhodně neodkládejte nákup matrace nové. Jestliže se během celé noci neustále převalujete, což je příčina opakovaného mikrobuzení a tudíž nekvalitního spánku, rozhodně neváhejte a poohlédněte se po nové matraci. Proč se převalujete? Způsobuje to protitlak nekvalitní a opotřebené matrace. Probouzíte-li se ráno s bolavými rameny, koleny nebo zády, je to znak nevhodné matrace.

Důvodem nákupu nové matrace není jen její zhoršená kvalita, ale i stáří. Většina matrací vydrží od 7 do 10 let. Pokud je vaše matrace starší než 10 let, je pravděpodobné, že její podpora a pohodlí se snížily a je čas na výměnu.

Jsou-li na první pohled viditelné různé deformace vzniklé na matraci, opět je to důvod nekvalitního spánku a je čas pořídit si matraci novou. Deformace na matraci mohou být příčinou menšího pohodlí během spánku a horší opory celého těla.

Máte-li zdravotní problémy, jako je artritida nebo bolest zad, mohou vám vyhovovat specifické typy matrací, které vám poskytnou lepší podporu. Pokud se tyto problémy vyskytují často, může být rozumné investovat do kvalitní matrace, která zmírní vaše symptomy.

Proč není radno podceňovat pravidelnou výměnu matrace?

Tím hlavním důvodem je kvalitní spánek, který má vliv na vaše zdraví. Během spánku potřebuje tělo dostatečnou oporu, jinak nemůže regenerovat. Nekvalitní spánek má negativní vliv nejen na fyzické, ale i psychické zdraví. Pokud nemá tělo dostatečný spánek, může se objevit celá řada zdravotních komplikací. Patří mezi ně podrážděnost, snížená schopnost soustředění, problémy s vysokým tlakem nebo celková slabost a únava. Jak přibývají roky, nároky na odpočinek těla se mění.

Co je důležité brát v potaz při výběru nové matrace?

Především jsou to rozměry. Ty souvisejí s rozměry lůžka. Délka matrace by měla být o něco větší, než je vaše výška. Svoji roli hraje i výška matrace. Kvalitnější spánek zaručí matrace vyšší. Co se nosnosti týká, měla by být alespoň o 10 kg větší, než je vaše hmotnost. K dostání jsou matrace vyrobené z různých materiálů. Vybírejte dle svých požadavků. Také záleží na postelovém roštu. Pokud má vaše postel pevný laťkový rošt, volte matraci pružinovou nebo taštičkovou. Je-li rošt pružný lamelový nebo polohovatelný, pak jsou dobrou volbou matrace pěnové. Nezapomínejte ani na polohu během spánku. Středně tvrdé nebo měkké matrace s odpružením jsou dobré v případě, že spíte na boku. Spíte-li na zádech, pak volte matrace středně tvrdé. Ty dokonale podpoří spodní část zad. Je-li vaší oblíbenou poloha na břiše, pak si vybírejte z matrací, které jsou pevnější a tužší. Ty zaručí páteři optimální vodorovnou polohu.