Spánek pro těhotné ženy: Tipy na zdravý spánek v těhotenství

Především v druhé polovině těhotenství některé nastávající maminky hůře spí. Budí se během noci a nemohou usnout. Potřebují častěji na toaletu díky zvětšující se děloze, která tlačí na močový měchýř. Objevuje se u nich syndrom neklidných nohou nebo zkrátka nemohou najít tu správnou spánkovou polohu.

Jak zajistit během těhotenství zdravý spánek?

Na kvalitu spánku má vliv celá řada faktorů. Mezi ty důležité patří správné stravování, vhodné prostředí a kvalitní matrace. Přinášíme vám nějaké tipy, které mohou podpořit kvalitní spánek.

Vhodné prostředí – místnost, kde spíte by měla být chladná a dostatečně temná. Jen tak podpoříte produkci melatoninu – spánkového hormonu.

Pohodlná poloha – se zvětšujícím se miminkem těhotná občas mívá obtíže s nalezením vhodné spánkové polohy. Nejčastěji je to poloha na boku, s pokrčenými koleny.

Vhodná strava – hormonální změny během těhotenství a rozšiřující se děloha mají za následek zpomalení činnosti trávicí soustavy. Mohou se tak objevovat poruchy trávení, pálení žáhy nebo zácpa. Tyto zdravotní komplikace ovlivňují negativním způsobem kvalitu spánku. Na co se zaměřit? Nekonzumujte sycené nápoje a citrusové plody. Vhodné nejsou ani kořeněné nebo tučné pokrmy. Nejezte těsně před tím, než jdete spát. Pozor si dejte na kofein.

Těhotenský polštář – pomůže podepřít zvětšující se bříško nebo nohy a zajistí tak pohodlnou polohu pro spánek.

Výběr kvalitní matrace – během těhotenství potřebuje nastávající maminka kvalitní odpočinek. Ten pomůže zajistit vhodně zvolená matrace.

Kvalitní matrace pro pohodlný spánek

Pokud si hodláte pořídit kvalitní matraci pro pohodlný spánek, její výběr není radno podcenit. Na co se tedy zaměřit?

Opora páteře - během těhotenství se tělo ženy mění a zvyšují se i nároky na podporu páteře. Proto je důležité vybrat matraci, která poskytuje páteři dostatečnou oporu a pomáhá udržovat správnou polohu těla během spánku.

Materiál matrace – ideální volbou jsou matrace z paměťové pěny nebo latexu. Poskytují dostatečnou oporu a jsou hypoalergenní.

Matrace z paměťové pěny

Tvarují se podle těla a díky tomu nabízejí dobré pohodlí během spánku. Jednou z vítaných vlastností paměťové pěny je schopnost odlehčit tlak vyvíjený na tělo. Pěna rovnoměrně rozloží váhu těla během spánku.

Matrace z latexu

Také latexové matrace poskytují dostatečnou oporu našemu tělu. Uleví od tlaku. Jsou přirozeně hypoalergenní.

Ortopedické matrace

Dodají tělu pevnější oporu a podporují zdravé vyrovnání páteře. Také rovnoměrně rozkládají váhu. Podporují lepší krevní oběh, brání vzniku otlačenin.