Na boku? Na zádech? Na břiše? Podle seriózních vědeckých studií existují vztahy mezi upřednostňovanou spánkovou polohou a rysy lidské osobnosti. Zjistěte, co jste zač, a jaká matrace je nejlepší pro podporu spánku ve vaší oblíbené poloze, aby tělo netrpělo a dostalo se mu potřebného odpočinku.
Spím na boku
Na boku usíná většina lidí, a to s rukama podél těla nebo před sebou, případě s jednou rukou pod hlavou. Máte-li u toho natažené nohy a ležíte takzvaně ”na poleno”, tak vězte, že jste přátelský, komunikativní až důvěřivý člověk. Ti, co se před usnutím na boku stočí do klubíčka neboli ”na plod”, bývají spíše bázlivější a víc emočně založení.
Výhody spánku na boku
· Omezení chrápání a spánkové apnoe,
· Podpora správné činnosti trávicího systému (levý bok),
· Zlepšení krevního oběhu k plodu a zmenšení tlaku na játra během těhotenství (levý bok),
· Zmenšení možnosti vzniku refluxu spojeného s pálením žáhy díky vyšší poloze hlavy.
Nevýhody spánku na boku
· Větší tlak na ramena a kyčle, které mohou zejména na špatné matraci začít bolet,
· Možnost vzniku spánkových vrásek z toho, jak se obličej tlačí do polštáře,
· Nesprávné zakřivení páteře při použití nevhodného druhu matrace.
Doporučené typy matrací
Pro spaní na boku jsou v závislosti na konkrétní postavě nejlepší středně měkké až středně tvrdé matrace. Ty zajistí zmírnění tlaků díky dostatečnému přizpůsobení materiálů tělesným křivkám a zároveň zachovají páteř v rovné poloze. Vybírejte z matrací z paměťové pěny, latexových matrací a vícezónových matrací.
Spím na zádech
Na zádech můžete spát buď ”na vojáka” s rovně nataženýma nohama a rukama podél těla, nebo ”na hvězdici” s nohama od sebe a rukama rozmáchlýma nad hlavou. V prvním případě by vaši osobnost měl značit tišší projev s jistým udržovaným odstupem a ctěním vysokých standardů, v tom druhém pak přátelská nápomocná povaha a sebevědomí.
Výhody spánku na zádech
· Správná podpora krku a páteře při kombinaci kvalitní matrace a vhodného polštáře,
· Menší tlaky na vnitřní orgány umožňující například snadnější trávení,
· Předcházení možným vráskám, když není obličej zabořený do polštáře,
· Snížení rizika refluxu díky hlavě položené výše, než je žaludek.
Nevýhody spánku na zádech
· Větší možnost chrápání a spánkové apnoe, protože uvolněné patro se snadněji dostává k dýchacím cestám, které ucpává.
· Pocit menšího pohodlí a stability pro některé jedince, což je však čistě subjektivní záležitost.
Doporučené typy matrací
Spáčům na zádech nejvíce vyhovují středně tvrdé až tvrdé matrace. Poskytují dostatek nezbytné opory páteřním obratlům a zamezují propadání bederních partií, které může dlouhodobě vést až k deformaci páteře. Při volbě materiálu se zaměřte na moderní pěnové matrace a také na latexové matrace.
Spím na břiše
Spaní na břiše nebo také ”na žaludku” patří mezi nejméně oblíbenou spánkovou polohou. Má souviset s větší citlivostí, impulzivností nebo úzkostností jedinců, kterým vyhovuje. Podle vědců spí na břiše úspěšní vedoucí pracovníci, bankovní manažeři či účetní.
Výhody spánku na břiše
· Úleva od chrápání a spánkové apnoe, kterou mohou pociťovat někteří spáči trpící těmito problémy.
Nevýhody spánku na břiše
· Trpící krk a páteř prohnutá nepřirozeným způsobem, tuhnutí ramen a krku kvůli otočení hlavy celou noc na jednu stranu,
· Tlak na vnitřní orgány způsobující horší trávení i oběh krve,
· Možné brnění končetin kvůli tlakům na nervy,
· Rychlejší vznik vrásek ze spánku podporovaný obličejem silně vtisknutým do polštáře.
Doporučené typy matrací
Spaní na břiše nejméně škodí na středně tvrdé až tvrdé matraci. Ty sice víc tlačí, ale znemožňují propadání pánve a břicha vedoucí k nežádoucímu prohýbání páteře a bolestem zad. Spíte-li otočení na břicho, poohlédněte se po kvalitních pěnových matracích s vysokou hustotou a dobře vám bude také na tužší latexové matraci.
Záleží především na vašich pocitech
Hodláte-li sladit matraci se svojí oblíbenou polohou, berte v potaz také další faktory ovlivňující výběr. Při volbě tvrdosti přihlédněte ke své tělesné hmotnosti a případným zdravotním obtížím, u materiálů se zamyslete nad alergiemi nebo nočním pocením.
Pokud se vám pohodlně leží a spí, ráno vstáváte odpočatí a netrápí vás bolení kloubů ani zad, vsaďte na stejný druh matrace, který vám doteď vyhovoval.
Jestli však chcete spát lépe nebo dokonce změnit svoji povahu úpravou polohy při spánku, pořiďte si matraci úplně jinou. Takovou, která splní vaše touhy.