Tvrdost, tuhost nebo také pevnost matrace hraje zásadní roli v tom, jak dobře a kvalitně spíte. Na příliš měkké, nebo naopak příliš tvrdé matraci se můžete časem ”těšit” na bolestí kloubů, krku a zad, neklidné spaní, únavu a pocit nedostatečného odpočinku.
Působení tvrdosti na tělesnou schránku
Tělo ležící na velmi tuhé matraci čelí nadměrným tlakům na ramena, boky nebo kyčle, a to především při spaní v poloze na boku. Otlačené partie začínají zakrátko bolet, což vás nutí často se otáčet, a narušujete si tak souvislý hluboký spánek. Navíc máte omezený krevní oběh a špatná poloha páteře se brzy projeví bolestmi zad i během dne.
Při ležení na přehnaně měkké matraci zase páteři obvykle chybí dostatečná opora a nesprávně se prohýbá, a to pak pocítíte hlavně v dolní části zad. Když jste do měkké matrace zaboření moc hluboko, špatně se vám během noci otáčí, čímž opět dochází k buzení a nechtěnému přerušování spánku.
”Něco mezi”, tedy středně tvrdá matrace, představuje přijatelné řešení pro většinu lidí. Moderní materiály se dokážou přizpůsobit tělu, díky několika různým zónám tuhosti dojde k rovnoměrnému rozložení tlaku a páteř dostává nezbytnou podporu pro udržení zdravého zakřivení.
Pro koho je lepší tvrdší a pro koho měkčí?
Tužší matrace s vysokou nosností obecně disponují větší pevností, proto lépe vyhovují lidem s robustní postavou a těm, kteří mají nějaké to kilo navíc. Tvrdé materiály zabraňují přílišnému prohýbání matrace a umožňují bezproblémové přetáčení z boku na bok.
Spíte-li rádi na zádech, je pro vás tvrdší matrace kvůli správné podpoře těla také lepší. Její pořízení si ale dobře rozmyslete, pokud je vaše oblíbená spánková poloha na boku, a také když vás trápí artritida nebo jiné problémy s klouby. Mnoho lidí si spánek na tuhé matraci neužije, protože jsou citliví jako pověstná princezna na hrášku a připadá jim, že leží na ”prkně”.
Měkké matrace pak z logiky věci více vyhovují subtilnějším lehčím jedincům a také těm, které sužují kloubní nemoci. Poddajné materiály na tělo tolik netlačí a při ulehnutí poskytují úlevu od bolestí. Měkčí matrace jsou ideální pro nerušené spaní na bocích, poněvadž ramena a boky se zaboří hlouběji a nečelí tolik velkým tlakům.
Někteří jedinci nedají kvůli pocitu ”jako v bavlnce” na měkkou matraci dopustit, zatímco jiní mají pocit, že jsou v houpací síti, propadají se a nemohou se převalit, takže se nikdy pořádně nevyspí. Používání matrace s nízkou tuhostí zvažte i z toho pohledu, že měkčí materiály se zpravidla dříve opotřebují a proleží.
Jak už bylo řečeno, středně tvrdé matrace jsou pro mnohé tou ”zlatou střední cestou”. Poskytují vyhovující kompromis mezi pohodlím a zdravým ležením, díky čemuž se hodí pro široké spektrum lidí i různé spánkové polohy. Univerzálnost matrace s vyváženou tuhostí ocení také partneři, kteří se jinak na ideální tvrdosti nemohou shodnout.
Je-li vaše tělesná hmotnost příliš nízká, nebo naopak příliš vysoká, středně tvrdé matraci se raději vyhněte a zvolte materiály na mezních hranicích měkkosti respektive tvrdosti.
Jak poznat tvrdost matrace?
Různí výrobci používají různé značení pro tuhost matrací a neexistuje žádný standard, který by tyto metody slučoval. Může se tak stát, že zatímco jeden producent označí matraci jako středně tvrdou, u jiného může být stejný typ matrace středně měkký.
My se budeme držet zavedené stupnice od H1 do H7, kde H1 znamená nejměkčí a H7 nejtvrdší matraci. Pokud už víte, jaká tuhost vám nejvíce vyhovuje, budete mít usnadněný výběr, pokud ne, zamyslete se nejprve nad svými tělesnými proporcemi, oblíbenou polohou při spánku a nad tím, co vám osobně nejlépe vyhovuje.
Každý správný výrobce a prodejce matrací by vám měl před nákupem poskytnout všechny potřebné informace. Což kromě míry tvrdosti obnáší také popis jednotlivých druhů a vrstvení materiálů, počet anatomických zón, nejvyšší nosnost a další údaje.
Co je dobré si uvědomit
Moderní vícevrstvé matrace se skládají z několika různých částí, a i když se zpočátku mohou jevit jako měkké (paměťová pěna ve vrchní vrstvě), vnitřní materiály s vyšší tuhostí tyto pocity vyrovnají a zajistí potřebnou oporu a nosnost z hloubi matrace.
Mějte na paměti, že výběr správné tvrdosti matrace je velmi osobní záležitostí, při které musíte zohlednit hlavně své vlastní priority. Vzhledem k absenci průmyslových norem pro posuzování tvrdosti matrací, raději vždy ”dvakrát měřte a jednou řežte”.