Kolik let vydrží vaše matrace v dobré kondici a plně funkční, než si budete muset pořídit novou? To záleží na tom, jak o ni budete pečovat. Podívejte se na souhrn 5 nejvíce opakovaných dotazů souvisejících s čištěním matrací a osvojte si díky jejich zodpovězení ty správné postupy, aby se vám pořád dobře spalo a krásně jste si odpočinuli.
Proč je údržba matrace nezbytná?
Během spánku tělo uvolňuje nejen překvapivé množství potu (až 1,5 litru za noc), ale také miliony odumřelých kožních buněk. Tento a další tělesný odpad se následně zachytává do lůžkovin a především do matrace. Tam už se na něj těší miniaturní roztoči, jejichž těla i výtrusy výrazně zhoršují kvalitu ovzduší v ložnici a lidem postiženým alergií způsobují závažné potíže.
Kromě roztočů byste v matraci pod mikroskopem našli také bakterie, plísně i jiné mikroorganismy. Čím je matrace starší, tím víc může kvůli zanedbané údržbě začít také nelibě zapáchat. Pravidelné základní i hloubkové vyčištění matrace je více než důležité pro zdravý spánek přinášející potřebnou regeneraci.
Co potřebuji k čištění matrací?
Běžnou údržbu provádějte při každé výměně ložního prádla. Matraci nejdřív postavte na hranu a nechte ji chvíli vyvětrat. Poté obě plochy i boky důkladně vyluxujte a máte hotovo. Matraci jste zbavili prachu, roztočů a jejich pozůstatků, pylů i jiných drobných nežádoucích nečistot.
Bude vám stačit vysavač, nejlépe přímo ten na odstraňování škodlivin z matrací, ovšem potřebnou práci odvede i běžný přístroj s vhodným nástavcem na trubici.
Jak odstranit skvrny z matrace?
V ideálním případě vás žádné skvrny na matraci nemusí vůbec trápit, protože jste si s novou matrací pořídili také praktický chránič matrace. Ten zabrání mimo jiné znečištění tekutinami, ať už jsou jakéhokoliv původu.
Když nepropustný chránič matrace nemáte a stane se vám v posteli nedopatřením nějaká nehoda, je nutné jednat rychle. Vysajte co nejvíce tekutiny papírovou utěrkou nebo houbou. Místo nedrhněte, ať mokro uvnitř matrace nešíříte dál. Navlhčeným hadříkem potom flek jemně dočistěte a nechte důkladně proschnout.
Snažte se matraci co nejméně namáčet, což platí i pro odstraňování starých skvrn. Těch se zbavíte pomocí přírodních nebo chemických čistících prostředků, které běžně zakoupíte. Vždycky si ale nejdřív nastudujte doporučení výrobce matrací a použijte správný prostředek určený na konkrétní materiál.
Čím vydezinfikovat matraci?
Hloubkové vyčištění a dezinfekci potřebuje vaše matrace alespoň jednou za půl roku, a pokud vás trápí alergie, tak i častěji. Nejde o nic složitého a zvládnete to svépomocí doma.
Pomůže třeba obyčejná pára, která díky vysoké teplotě zničí všechny bakterie a další živé tvory v matraci. Stačí, když ručním napařovačem přejedete ložné plochy i boční strany a matrace bude perfektně vydezinfikovaná. Parní čištění však nesvědčí pěnovým matracím kvůli přílišnému nasátí vlhkosti a opatrní s dávkováním páry buďte i u jiných materiálů.
Další možností jsou dezinfekční či antibakteriální spreje. Snadno se aplikují rozprašovačem a seženete je v každé drogerii nebo lékárně. Většinou se jedná o chemické prostředky, proto matraci po jejich použití ještě otřete vlhkým hadříkem a opravdu vydatně ji vyvětrejte.
Chcete-li pro inspiraci využít také babské rady na čištění matrací, najdete jich spoustu. Jedna z těch vyzkoušených a osvědčených říká, že kvalitního výsledku dosáhnete s obyčejným octem a jedlou sodou.
Octem z rozprašovače jemně navlhčete povrch matrace a nechte jej 10 minut působit. Poté otřete suchou tkaninou a na plochu rozprostřete vrstvu jedlé sody. Teď můžete na matraci klidně i několik hodin zapomenout, a až se k ní vrátíte, zbytky sody několikrát za sebou pečlivě vysajte.
Jaká je životnost matrace?
Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Rychlost stárnutí matrace ovlivňuje celá řada okolností od použitých materiálů a jejich kvality, přes dobu či způsob každodenního užívání až po pravidelnou údržbu a čištění.
Jisté je, že když dopřejete své matraci potřebnou péči, dopřeje ona vám dlouhé hodiny blahodárného spánku nezbytného pro zdravější tělo i veselejší mysl. Na to, že už potřebujete matraci novou, pak přijdete snadno. Až nebudete moct při nekonečném převalování usnout, protože kvůli různým tlakům nenajdete svoji oblíbenou polohu, nastal čas na výměnu. A při nákupu nezapomeňte také na kvalitní chránič matrace.