Těšíte se, až večer ulehnete a usnete? Jestli ne, pokuste se to změnit. Dlouhý, vydatný a plnohodnotný spánek je to nejlepší, co můžete udělat pro svoji duševní pohodu. Nestojí žádné peníze a na bytelné posteli osazené kvalitní matrací si jej může dopřát každý.
Únava, nesoustředění, úzkosti
Jak dokazují odborné studie prováděné vědeckými institucemi po celém světě, nedostatek spánku může za celou řadu psychických obtíží. Mozek během spaní podobně jako celé tělo regeneruje a připravuje se na další zátěž. Když mu potřebný odpočinek nedopřejete, může začít dělat nepředvídatelné věci.
Jedním z příznaků nedostatečného spánku je výrazná únava hned v prvních hodinách po probuzení, přecházející postupně ve sníženou pozornost, otupělost a ztrátu bystrého uvažování i kreativity. Následují chyby a špatná rozhodnutí narušující psychickou harmonii.
V případě dlouhodobého trvání těchto potíží je pak nevyspalý člověk náchylný k nezvládání emocí a výbuchům vzteku, nebo se naopak uzavře do sebe a jeho úzkosti mohou skončit silnými depresemi a v nejtěžších případech i pokusy o sebevraždu.
Dostatek spánku znamená lepší život
Když dodržíte všeobecně doporučovanou dobu spánku, což je u dospělého jedince 7 až 9 hodin, bude se vám přes den žít mnohem radostněji. Aktivita mozku se v noci mění, přičemž pravidelná ”odstávka” některých jeho částí má přímý vliv na učení, paměť i psychické zdraví a emocionální pohodu. Nebo taky na ”pocit štěstí”, chcete-li.
Z čehož vyplývá, že když se ráno probudíte s úsměvem na rtech, zkvalitní se váš výkon a všechno se vám bude dařit lépe. Snadněji si poradíte s případnými stresovými situacemi a díky dobré náladě si užijete také příjemnější komunikaci s kolegy i všemi ostatními lidmi ve vašem okolí.
Rozhoduje nejen doba, ale i kvalita
Spánek obvykle sestává ze 4 fází: Lehký spánek, přechodný spánek, hluboký spánek a REM spánek. Každé z těchto stádií se projevuje jinak a má také jiný význam. Z hlediska psychiky je nejdůležitější hluboký spánek, kdy dochází k detoxikaci mozku, a pak také REM spánek, během kterého člověk sní a emoce paradoxně pracují podobně jako ve dne.
Za spánek přinášející blahodárný odpočinek pro tělo i duši ovšem nelze považovat veškerý čas strávený v posteli. Když se budete co hodinu budit, převalovat, koukat do stropu a za celou noc pořádně ”nezaberete”, žádná regenerace se nekoná.
Špatné spaní může mít mnoho příčin, od zdravotních problémů, spánkové apnoe a různých alergií až po nevhodné prostředí nebo rušivé elementy. Co však jednoznačně každou noc ovlivňuje kvalitu vašeho spánku, je postel a především matrace.
Správná matrace = zdravější spánek
Přesto, že je každý člověk jedinečný a má své specifické potřeby, tak k tomu, aby se dobře vyspal, potřebuje pořádnou matraci. Takovou, která odpovídá jeho tělesným proporcím, zdravotnímu stavu i spánkovým návykům. Z prastaré, dávno odžité matrace se budete ráno zvedat otlačení a rozlámaní, což vám na náladě rozhodně nepřidá.
Zamyslete se nad tím, jestli vaše stávající matrace neohrožuje vaši duševní pohodu. Možná to zní divně, ale jestli se večer opravdu netěšíte, až se na ni natáhnete, je nejspíš něco špatně. Vaše matrace vás nebaví, a to dost možná i podvědomě, aniž si to připouštíte.
Řešení je jednoduché: Vyměňte stávající matraci za jinou, ať si plnohodnotně odpočine vaše tělesná schránka i její řídící centrum, tedy mozek. Vybírejte však s rozumem, matrace se vyrábí v mnoha různých typech a provedeních a je potřeba zvolit takovou, která se opravdu postará o vaše lepší rána a dny.
Jak vybrat novou matraci
Před pořízením nové matrace si promyslete a uvědomte několik důležitých věcí. Tou první je vaše hmotnost. Patříte-li k těžším váhovým kategoriím, neberte si měkkou matraci a naopak.
Co nějaké zdravotní neduhy? Trápí vás chronické bolesti páteře, kloubů nebo svalů? Zaměřte se na ortopedické matrace navržené tak, aby tyto potíže zmírňovaly a podporovaly dlouhý klidný spánek.
Budíte se v noci zpocení horkem? Pokud nemáte v ložnici přetopeno, může být na vině nevhodná matrace. Prozkoumejte výhody latexových matrací s vrstvami přírodního kaučuku vyznačujícího se výbornými termoregulačními schopnostmi.
Zapomeňte na řeči, že spánkem ztrácíte čas. Ten vám z celkově vyměřeného životního přídělu ubývá především kvůli tomu, že spíte málo a špatně. Změňte to a váš svět bude rázem veselejší.