Srovnání různých typů matrací – jaké, jsou pro vás nejlepší?

Nákup nové matrace patří mezi nejrozumnější životní rozhodnutí, protože tím podpoříte jak svůj komfort, tak i své zdraví. Při výběru matrace se vám možná může i zatočit hlava z toho, kolik typů matrací existuje. Možná už víte, jak by vaše matrace měla být velká, ale výběr správného typu je rovněž důležitý a neměl by proto být jen náhodný.

Existuje velké množství druhů matrací, níže si srovnáme jejich základní typy, abyste měli přehled o jejich vlastnostech a výhodách. Následně pro vás bude výběr vhodného typu zajisté jednodušší.

Matrace z paměťové pěny

Paměťová pěna je specifický typ polyuretanové pěny, což znamená, že pochází z ropných produktů. Původně byl navržen pro letecký průmysl jako tlumicí materiál pro lety s vysokým přetížením. Netrvalo dlouho a průmysl ložního prádla si všiml tohoto tvarovacího a podpůrného materiálu.

Matrace z paměťové pěny se obvykle dodávají ve dvou až čtyřech vrstvách. Vrchní vrstva bude nejvíce prodyšná a tvarovaná, aby vás během spánku tlumila. Přechodová vrstva typicky přidává odraz a ochranu před tlakem způsobeným pevnou nosnou vrstvou. Nosná vrstva je nejpevnější pěnou a měla by být také nejtlustší vrstvou vaší matrace.

Výhody

· Paměťová pěna má mnoho výhod. Jednou z nejlepších věcí na paměťové pěně je její konturovací schopnost. Matrace z paměťové pěny mohou měnit svůj tvar tak, aby vám dokonale seděly. Mohou sledovat křivku vašeho těla, aby ztlumily vaše tlakové body a najednou podpořily vaši páteř.

· Paměťová pěna také skvěle eliminuje přenos pohybu. Páry, které nechtějí rušit své partnery, ocení paměťovou pěnu izolující pohyb.

· Paměťová pěna je také za rozumnou cenu. Zatímco matrace z paměťové pěny nejsou tak nákladově efektivní jako matrace s vnitřními pružinami, ve srovnání s latexovými a hybridními matracemi jsou vyloženě levné. Pokud hledáte pěnovou matraci s nízkým rozpočtem, paměťová pěna by mohla být skvělou volbou.

Nevýhody

· Jedním z nejznámějších problémů paměťové pěny je její zadržování tepla. Tradiční paměťová pěna zachycuje tělesné teplo. I když gelové infuze, mikrokuličky, konstrukce s otevřenými buňkami a další inovace paměťovou pěnu zchladily, stále není tak prodyšná jako latex.

· Dalším významným problémem paměťové pěny je její nedostatečná odezva. Paměťové pěně může trvat delší dobu, než se vrátí do původního tvaru. Pokud spíte na boku nebo na zádech a moc se při spaní nepohybujete, pravděpodobně vám to nijak nebude vadit. Pokud přes noc často střídáte polohy spaní, nemusí to pro vás být ideální volba.

 

Latexové matrace

Latexové matrace existují již téměř století, v poslední době se však staly populárnějšími díky pokrokům, které snížily jejich cenu. Jsou podobné matracím z paměťové pěny v tom, že nabízejí tvarování a úlevu díky tlakovým bodům, ale jsou obecně pevnější, pružnější a chladnější při spánku. Existují dva základní typy latexových matrací: dunlop a talalay. Tyto typy se týkají procesu, kterým se přírodní latex přeměňuje na pěnový latex. Proces talalay je považován za lepší, protože je prodyšnější a umožňuje chladnější spánek.

 Výhody

· Latexové matrace se přizpůsobí tvaru osoby, která na nich spí, a zároveň poskytují větší podporu než matrace z paměťové pěny. To může být dobrá volba pro ty, kteří mají bolesti zad.

· Latexové matrace na rostlinné bázi jsou jednou z mála možností zcela přírodních matrací.

· Ve srovnání s paměťovou pěnou tolik nehřejí, takže v letních dnech nebudete cítit žádnou horkost.

· Latex může absorbovat pohyb, což umožňuje partnerům spát spolu klidněji.

· Latexové matrace jsou nejodolnějším typem matrace, který vydrží i celé dekády.

Nevýhody

· Jsou jednou z dražších možností, takže jejich nákup může více zatížit váš rozpočet.

· Latexové matrace může být obtížné přesunout, protože jsou velmi těžké.

 

Pružinové matrace

Pružinové matrace jsou jedny z nejlevnějších dostupných matrací, ale vzhledem k dostupnosti novějších typů matrací se ty pružinové používají stále méně. Byly vynalezeny už v roce 1857 a od té doby si získaly stálé příznivce. Současné metody výroby jsou již lepší než před lety, takže staré rozvrzané matrace, které pamatujete z dětství, jsou s moderními pružinovými matracemi nesrovnatelné.

Výhody

· Jsou poměrně pohodlné a pro mnoho lidí jde o volbu, která jim umožní příjemný spánek, protože kovové cívky pružin poskytují pevnou podporu.

· Jsou také velmi prodyšné, nedokážou zachytit příliš mnoho tepla, ale v letním období na nich může být spánek opravdu příjemný.

Nevýhody

· Jednou z největších nevýhod je nízká životnost, protože se tyto matrace opotřebovávají nejrychleji ze všech typů.

· Jsou hlučné, zpočátku se to nemusí zdát, ale postupem času bude ulehání do postele hlučnější a hlučnější. Vrzání matrace vás může provázet následně při každém pohybu.

· Cívky se špatně přizpůsobují tělu, což může způsobit bolesti v oblastech těla, které matraci nejvíce zatěžují. To je zvláště problematické pro osoby, které spí na boku a potřebují matraci s větším prohnutím, aby se přizpůsobila bokům a ramenům.

· Vzhledem k tomu, že cívky jsou obvykle vzájemně propojeny, má tento typ matrace za následek pohyby, které jsou cítit v celé posteli.

Hybridní matrace

Hybridní matrace jsou matrace vyrobené z více než jedné z výše uvedených kategorií. Mezi běžné příklady patří pružinové matrace s vrstvou paměťové pěny, matrace s více druhy pěny, latex plus pěna a další.

Výhody

· Jsou přizpůsobitelné. Hybridní matrace nabízejí největší rozmanitost. Bez ohledu na to, jaké jsou vaše preference, pravděpodobně najdete matraci, která vám vyhovuje.

· Kombinací podpůrných základních vrstev, jako jsou vnitřní pružiny nebo vzduchové komory, s měkkými horními vrstvami, jako je paměťová pěna nebo vrchní část polštáře, si můžete užít jak podporu, tak pohodlí.

Nevýhody

· Vysoce kvalitní hybridní matrace může být dražší než mnoho jiných typů matrací.