Péče o matraci není žádná věda! Jak na to?

Pořídili jste si parádní novou matraci a nebyla to zrovna zanedbatelná investice, takže chcete, aby vám vydržela co nejdéle. Díky tomuto rádci obsahujícímu nejdůležitější otázky a odpovědi se naučíte o ni pečovat tak, že až do konce své životnosti bude vypadat (skoro) jako dneska. Zjistěte, co je potřeba dělat pravidelně a co jen občas. Nejde o nic složitého a zvládne to každý.

Jak často mám otáčet matraci a proč?

Spánkoví experti uvádí, že byste měli otočit matraci každé dva až tři měsíce, a to jak podélně s obrácením hlavy a nohou, tak z jedné strany na druhou. Jenže kvalitní matrace bývají rozdělené do několika zón podporujících různé tělesné partie. Když si takovou matraci dáte naopak, budou vás tlačit místa, která mají být měkká, a propadnete se tam, kde nemáte. Problém může být také s různou tuhostí matrace na obou stranách.

Otáčejte jen matraci vyrobenou z pěnových materiálů, kterým hrozí ztráta tvaru a vznik ”důlků”. Moderní matrace, ať už vícezónové nebo oboustranné, jsou odolnější a při správném výběru budou poskytovat vašemu tělu stálou oporu.

 

Jak mám luxovat matraci a kdy?

 Ideálně při každém obracení. Pokud nebudete matraci otáčet, vysávejte ve stejném dvou- až tříměsíčním intervalu, důkladně a z obou stran i z boků. Trpíte-li alergiemi, používejte vysavač častěji. Vyluxováním zbavíte matraci roztočů a jejich zbytků i dalších alergenů, předcházíte případnému zápachu a prodlužujete její životnost.

 K vysávání matrace vám obvykle dobře poslouží běžný domácí vysavač s hubicí určenou na čalouněné povrchy, ovšem pořídit si můžete i některý ze speciálních přístrojů. Ty nejmodernější využívají při ničení alergenů horký vzduch v kombinaci s UV-C zářením.

 

Jak mám prát potah matrace a po jaké době?

Záleží na tom, z čeho je vyrobený. Vždycky se řiďte symboly a doporučením výrobce na štítku u potahu. Většina standardních matracových potahů na trhu snese teplotu 60 °C, která spolehlivě zničí všechny nezvané živé tvory. Při nižší teplotě perte potahy z přírodních vláken, viskózy a dalších jemných materiálů, vyšší teplotu pak nastavte při praní potahů dětských matrací nebo antialergických potahů se specifickým složením.

Potah matrace vyperte alespoň dvakrát do roka, nebo podle toho, jak moc je zašpiněný. Abyste se nemuseli tak často lopotit s jeho stahováním a opětovným navlékáním, pořiďte si praktický nepropustný chránič matrace. Ten díky přichycení rohovými gumičkami sundáte mnohem jednodušeji, a hlavně ochraňuje potah i matraci před vlhkem, znečištěním a mechanickým poškozením.

 

Jak mám nejlépe vyčistit skvrny z matrace a čím?

Nejlépe v tomto případě znamená nejrychleji. Když už dojde k nechtěné nehodě a ”podaří” se vám matraci něčím polít, sáhněte okamžitě po papírové utěrce a pořádně tekutinu vysajte, ať se nedostane dovnitř matrace.

Potom si vezměte hadřík a nějaký jemný čistící prostředek (většinou postačí voda s trochou mýdla) a lehce místo vyčistěte. Dávejte pozor, ať matraci při zákroku ještě víc nepromáčíte, a nakonec ji důkladně vysušte. Nenechte skvrnu uschnout (!), protože pak už s ní nic nenaděláte. A jestli si chcete toto všechno ušetřit, nasaďte na svou matraci výše zmíněný chránič.

 

Jak mám zabránit vzniku roztočů a plísní v matraci?

Nechejte matraci po vyspání co nejvíce větrat. Proč? Protože během spánku vypotíte více než litr potu a ten se do ní vsákne. Teploučko a vlhko podpořené odumřelými zbytky kůže a dalšími tělesnými ”odpadky” je tím nejlepším, co můžete roztočům, plísním a bakteriím nabídnout.

Jestli můžete, sundejte po vyspání z matrace peřinu i polštář a provětrejte je na vhodném místě samostatně. Pusťte do ložnice čerstvý vzduch a nechte matraci odkrytou alespoň půl hodiny. Ideální je, když máte pod matrací lamelový rošt umožňující proudění vzduchu, a když prostor pod postelí nezaskládáte sezónními věcmi.

 

Jakých chyb se mám vyvarovat při údržbě matrace?

· Pozor na tekutiny: Při odstraňování skvrn a jiných nečistot z matrace dbejte na to, abyste ji co nejméně namočili. Nepoužívejte mokrou houbu ani parní čističe přímo na matracové jádro.

· Žádné silné chemikálie: Agresivní chemické čističe mohou poškodit materiály uvnitř matrace a uvolňovat do vzduchu v ložnici škodlivé látky.

· Příliš slunce škodí: Především matrace z latexu jsou citlivé na ostré sluneční paprsky, které jim mohou ublížit.

· Štítek není na okrasu: Pokud nebudete respektovat pokyny výrobce, snadno matraci zničíte a budete si muset zase koupit novou.