Matrace, dýchání, alergie. Jak to spolu souvisí?

Myslíte si, že ve své ložnici spíte sami? Omyl. Sdílí ji s vámi velká spousta neviditelných tvorečků žijících především v matraci. Pokud byste je viděli pod mikroskopem, tak se zděsíte a už si na ni nebudete chtít lehnout. Ještě horší ale je, že jejich přítomnost v posteli může mít za následek vážné zdravotní komplikace, a to především pro alergiky a astmatiky. Přečtěte si, co dělat, aby se škůdcům ve vaší matraci nelíbilo a neničili vám život.

 

Roztoči a ti druzí

Víte, že v jedné matraci mohou být až miliony drobounkých pavoučků zvaných roztoči domácího prachu? Jsou to vaši nejčastější nezvaní spolunocležníci a neškodí ani tak oni samotní, jako jejich výkaly a rozpadající se mrtvé schránky. Ty poletují vzduchem a vy je celé noci vdechujete.

Z čeho roztoči v matraci žijí? Živíte je sami, a to odumřelými buňkami své vlastní kůže, které se během spánku olupují a napadají až dovnitř matrace. A zdaleka to nejsou jen oni. Teploučko, vlhko a nedostatek čerstvého vzduchu milují také různé plísně nebo houby, z nichž se uvolňují dráždivé mykotoxiny a spory, představující pro alergiky další velké nebezpečí.

Aby toho nebylo málo, přidává se armáda bakterií pocházejících opět z lidského těla a do matrace se mohou na jaře či v létě při větrání dostávat také dráždivé pyly.

 

V posteli hrozí rýma, ale i udušení

Představte si to tak, že ulehnete na matraci a okolo vás se zvedne mohutný oblak neviditelných, zato silně alergenních částeček a mikrobů. Co následuje? Pokud jste zdraví, nadechnete se a bezprostřední nebezpečí vám nehrozí, ovšem dlouhodobě si zaděláváte na velké potíže. Trpíte-li alergiemi, začíná jít doslova o život.

Tělo spouští obrannou reakci, zužují se dýchací cesty a vy přes tíhu na plicích nemůžete pořádně dýchat. Nebo vás naopak postihne agresivní kašel, který nebere konce. A projevy alergie či astmatu vyvolané prachem a nečistotami z matrace mohou mít i další podoby:

· Kýchání, svědění v nose, rýma: V noci jsou horší, protože nosní sliznice vleže více otéká.

· Zánět spojivek: Pálení a slzení v očích přetrvává i během dne.

· Zhoršený ekzém: Roztoči nezřídka zvyšují intenzitu svědění kůže u lidí s atopickým ekzémem.

· Noční astma: Nejhorší, co se může stát. Bez inhalátoru nebo někoho blízkého po ruce hrozí při silném astmatickém záchvatu i udušení.

· Narušený spánek: Všechny výše uvedené potíže trhají blahodárný spánek na kusy. Tělo si neodpočine a přes den jste unavení, podráždění a celkově ”špatní”.

 

Co dělat s alergeny v matraci

Když zjistíte, že je vaše matrace zamořená životu nebezpečnými elementy, kupte si novou. S největší pravděpodobností už tady na té spíte pěknou řádku let a během nich jste jí nevěnovali patřičnou pozornost.

Můžete použít speciální vysavač s HEPA filtrem, ale to je jen povrchové řešení. Můžete si objednat firmu na čištění matrací, ale ani ta nepronikne až do vnitřních struktur, kde se nachází ta pravá ”zásobárna” alergenů. A můžete na matraci klidně i nastříkat sprej na roztoče, ale ten v takových případech upřímně neřeší vůbec nic.

Složité vnitřní složení matrace nedovoluje dokonalé vyčištění, zvlášť, když se v ní nečistoty hromadí dlouhá léta. Zatímco s novou matrací máte jistotu, že v ní nikdo ”nebydlí” a je hygienicky čistá.

 

Jakou matraci vybrat pro alergika

Různé alergie trápí čím dál větší část populace, na což zareagovali i výrobci matrací a začali používat materiály, které brání množení alergenů.

 

Latexové matrace

Latexová pěna vyrobená z přírodního nebo syntetického kaučuku má buněčnou strukturu, která znemožňuje roztočům osídlení matrace a nevyhovuje ani růstu plísní a bakterií. Latexové matrace vynikají vysokou prodyšností a odvětrávají vlhkost i teplo. Latex se také nijak nedrolí, takže se z něj neuvolňují další částice, které byste mohli vdechovat.

Pěnové matrace

Kvalitními pěnovými materiály (studená pěna, HR pěna) může snadno proudit vzduch, díky čemuž se v nich nedrží teplá vlhkost vytvářející ideální rozmnožovací podmínky pro roztoče i plísně. Moderní matrace ze studené pěny bývají často již z výroby doplněné o antibakteriální a antimykotické příměsi a podobně jako u latexu se z nich samotných nijak nepráší.

Při nákupu antialergické matrace v každém případě zohledněte také další důležité okolnosti. Zaměřte se na tvrdost matrace, která se odvíjí od vaší hmotnosti, i na svou oblíbenou spánkovou polohu. Nezapomeňte si pořídit kvalitní nepropustný chránič a především o svou matraci řádně pečujte.