Jak vybrat správnou matraci

Kvalitní spánek je pro náš organismus velmi důležitý. Podporuje regeneraci a odpočinek. Jedním z faktorů, který má vliv na kvalitu spánku, je vhodný typ matrace. Co má vliv na její výběr? Faktorů je celá řada.

Tuhost/tvrdost matrace

V nabídce naleznete několik různých tuhostí matrací – velmi měkká, měkká, středně tvrdá, tvrdá a velmi tvrdá. Tuhost je vlastně protitlak či odpor proti stlačení. Jeho síla je potřebná ke stlačení plochy materiálu, ze kterého je matrace vyrobená. Jedním z faktorů pro výběr je hmotnost uživatele. Čím je hmotnost nižší, tím měkčí by měla být matrace. Tuhost matrace ovlivňuje i použitý materiál, ze kterého je vyrobená.

 · Nejměkčí matrace - Pro jejich výrobu se využívají latex nebo studená pěna. Poslední dobou se oblibě těší matrace vyrobené z líné paměťové pěny. Velmi dobře a snadno se přizpůsobí tělu a eliminují výskyt otlaků. Jsou ideální volbou nejen pro seniory, ale i pro osoby, které mají potíže s klouby.

· Středně tuhé matrace - Tento typ je asi žádaný nejvíce. Dodá dostatečnou oporu páteři, kterou drží v rovině. Pro jejich výrobu se nejčastěji používá latex nebo pěna. K dostání jsou modely sendvičové, pružinové či taštičkové nebo vyrobené z paměťové pěny. Svoje místo si nacházejí také kousky vyrobené z přírodních materiálů.

· Tužší matrace - Pro jejich výztuhu se často používají kokosové vlákno nebo koňské žíně. Dodají tuhost a jsou dostatečně prodyšné. Jsou dobrou volbou i pro osoby trpící alergiemi.

· Nejtvrdší matrace - Jsou vhodnou volbou pro ty, kdo mají vyšší váhu.

Poloha při spánku

Také poloha při spánku ovlivňuje výběr matrace. Pokud milujete spánek na břiše, volte matraci se střední tvrdostí. Zajistí tělu vodorovnou polohu. Spíte-li na zádech, sáhněte do nabídky tvrdších matrací, které udrží vaši páteř v té správné poloze a poskytnou oporu bederní části zad. Dáváte-li přednost spánku na boku, měli byste volit takový model, který se přizpůsobí nerovnoměrné zátěži v oblasti ramen, beder a kolen. Vhodnou volbou je matrace střední tvrdosti.

Věk

Každý věk má svá specifika a jiné nároky na matraci. Pořizujete-li matraci dětem, kupte takovou, která bude středně tvrdá nebo tvrdší. Jen taková může poskytnou dostatečnou oporu vyvíjejícímu se pohybovému aparátu. Pro osoby starší je lepší koupit matraci měkčí,

která je příjemná pro citlivé klouby. Také výška matrace by měla být větší. Umožní lepší vstávání. Dobré jsou také matrace ortopedické.

Materiál

K dostání jsou matrace vyrobené z různých druhů materiálů. Tady jsou ty nejčastější.

· Polyuretanová pěna PUR - Matrace vyrobené z tohoto druhu materiálu jsou vhodné spíše pro občasné přespávání. Můžete jimi vybavit pokoj pro hosty nebo třeba postel na chatě či chalupě.

· Studená pěna HR - Je dokonale prodyšná. Obsahuje velké množství malých otvůrků. Ty umožňují vzduchu rovnoměrnou cirkulaci. Během léta pomáhá s regulací pocení a v zimě zase příjemně hřeje. Naleznete ji třeba v sedmizónových matracích. Ty podepírají každou část těla a páteři poskytnou tu správnou polohu.

· Paměťová pěna - Během spánku poskytuje dokonalý relax. Pokud je kombinována se studenou pěnou, je dobře tvárná a tělu poskytne zdravou oporu těla. Je vhodná pro jakýkoli věk a jakoukoli váhu.

· Přírodní latex - Je příjemný, neboť velmi snadno reaguje na jakoukoli změnu polohy. Je tvárný a prodyšný a poskytuje tak příjemný pocit. Je ideální volbou i pro osoby alergické neboť odpuzuje roztoče.

Účel používání matrace

Jinou matraci volíte, pokud ji budete používat každý den a jinou pro příležitostné využívání. Pro pravidelný spánek jsou vhodnou volbou matrace, které mají dlouhou životnost. Volte takové, které jsou vyrobené z latexu, paměťové pěny nebo z bio materiálů. Chystáte-li se pořídit matraci pro občasné používání, pak klidně sáhněte do nabídky matrací z pěny PUR či HR.

Druhy matrací

V nabídce naleznete tři druhy - pěnové, latexové a pružinové.

· Pěnové matrace - Může to být studená pěna nebo biopěna. Do biopěny se přidávají různé přírodní látky.

· Latexové matrace - Pro jejich výrobu se používá přírodní latex (kaučuk) nebo latex syntetický. Někdy se můžete setkat se směsí latexu a PUR pěny. Tady hlídejte podíl latexu, čím bude nižší, tím snáze se matrace proleží.

· Pružinové matrace - Skládají se z jednotlivých pružin, které mají tvar přesýpacích hodin. Jsou spojené ocelovými cívkami. Jádro může být kombinované s polyuretanovou pěnou nebo vloženým jádrem vyrobeným z kokosové pěny. Díky tomu unesou vyšší váhu.