Jak poznat, že je čas na výměnu matrace? Řekne vám to tělo

Víte, za jakou dobu je nutné vyměnit matraci v posteli za novou, a podle čeho rozpoznáte, že nadešel ten pravý čas? Spolehněte se na své smysly a tělesnou schránku. Dají vám jasné signály, abyste si v zájmu zachování dobrého zdraví co nejdřív pořídili na spaní něco lepšího.

 

Po jaké době měnit matraci?

Záleží na celé řadě různých okolností. Všeobecně se traduje, že by to mělo být každých 7 až 10 roků. Někteří specialisté na hygienu doporučují dokonce každé 4 roky, i když je matrace na pohled úplně v pořádku.

Hlavní faktory ovlivňující životnost matrace:

· Materiál a jeho kvalita: Nejmenší výdrž mají jednosložkové matrace z PUR pěny. O pár let déle vám budou sloužit pružinové matrace a ještě lépe jsou na tom latexové matrace vynikající navíc svou prodyšností a odváděním tepla i vlhkosti. Na vrcholu ”hitparády” sídlí moderní matrace ze studené pěny nebo z paměťové pěny, na kterých při náležité údržbě můžete spát i 12 a více let.

· Četnost a způsob používání: Když na matraci večer ulehnete a ráno z ní vstanete, pochopitelně se neopotřebuje tak rychle, jako když vám po ní přes den skáčou děti a každou noc se věnujete tělesným radovánkám.

· Údržba a péče: Bez pravidelného větrání, vysávání, případně i otáčení stárne matrace mnohem rychleji.

· Respektování nosnosti: Pokud si pořídíte příliš měkkou matraci neodpovídající vaší váhové kategorii, zanedlouho ji proležíte.

 

Jasná znamení, že je čas na novou matraci

 

Kontrola matrace očima

Sundejte prostěradlo a pořádně se podívejte na potah matrace. Je v nejvíce zatížených místech (ramena, kyčle) vyšoupaný a tkanina zřídla na minimum? Boční lemy se třepí a jsou odchlíplé? Plochu ”zdobí” spousta různých skvrn neidentifikovatelného původu? Pak je zřejmě, že potah a s ním i jádro matrace už toho mají za sebou opravdu dost.

 

Kontrola matrace ušima

Na nejrůznější zvuky si váš sluch snadno zvykne, proto se po ulehnutí zkuste několikrát různě převalit a obrátit a přitom soustředěně poslouchejte, co se děje pod vámi v matraci. Typické vrzání vydávají kovová péra starých pružinových matrací, ovšem podivné drhnutí můžete slyšet i z takzvané sendvičové matrace, složené z několika vrstev různých pěn. Pokud je taková matrace už vyžilá, vrstvy se uvolní, ztratí svou funkčnost a začnou se o sebe třít. Výměna matrace je v tu chvíli nezbytná.

 

Kontrola matrace hmatem

Zřejmě nejjednodušší způsob, jak zjistit, že matrace už dosloužila, je rukou. Zatlačte do ní shora dlaní nebo pěstí a sledujte, jak rychle se vrátí do původního stavu. Jestli v matraci zůstane důlek, materiál je opotřebovaný a už nefunguje jak má, tím pádem neposkytuje vašemu tělu při spánku potřebnou oporu a měli byste co nejdřív začít s výběrem nové matrace. Trošku jiná situace je v případě matrací z líné či paměťové pěny, kterým návrat do výchozího tvaru trvá poněkud déle.

 

Kontrola matrace čichem

Zkuste si k vaší matraci zblízka a zhluboka přivonět. Cítíte příjemnou vůni, protože pravidelně perete potah a jádro matrace luxujete? Tak je všechno v pořádku. Jestliže vás ale do nosu udeří štiplavý zápach potu smíchaného s odumřelými kožními buňkami a jinými tělesnými ”zbytky”, které doplňují živí i mrtví roztoči i další nečistoty, nejspíš jste podcenili údržbu a matrace je teď pro vás víc nebezpečná než prospěšná. Neničte si zdraví zanedbanou matrací, kupte si jinou a řádně se o ni starejte.

 

Kontrola matrace zády a klouby

Jakmile se začnete ráno probouzet s bolestí za krkem, v páteři, v kyčlích nebo na bedrech, zpozorněte. Příčin může být celá řada, ale tu hlavní nejspíš máte pod sebou: špatnou matraci. Matrace po letech používání ztrácí svou funkčnost a přestává tělo při spánku podporovat v místech, kde je to potřeba. Páteř se nepřirozeně křiví a prohýbá a klouby čelí zvýšenému tlaku, což při vstávání způsobuje nepříjemné bolení. Ještě než vyrazíte do ordinace ortopeda, zamyslete se nad pořízením kvalitnější matrace, aby vaše tělo mělo potřebné pohodlí a zbavili jste se ranních bolestivých stavů.

 

Čím své matraci (ne)vědomě ubližujete

Jestli chcete, aby vám matrace vydržela dlouhá léta plně funkční a ”zdravotně nezávadná”, neničte si ji. Špatné zacházení zkracuje její životnost a v konečném důsledku vás připravuje o peníze, protože nákup nové matrace samozřejmě něco stojí.

 

Co vaší matraci nejvíc škodí:

· Vlhkost,

· Špatná podložka/rošt,

· Slabé větrání,

· Žádné otáčení,

· Nedostatečná péče a údržba,

· Nevhodné používání,

· Nadměrné zatěžování.